نماینده ویژه امریکا:مشروعیت داخلی و خارجی طالبان با رفتار آن با زنان گره خورده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

تام وست در دیدار با مولوی یعقوب، وزیر دفاع طالبان گفت که مشروعیت داخلی و بین‌المللی طالبان و همچنین ثبات اقتصادی و سیاسی افغانستان، تا «حد خیلی زیادی با نحوه رفتار طالبان با مادران و دختران افغانستان مرتبط است.»

وست روز سه‌شنبه با مولوی یعقوب در امارات متحده دیدار کرد و وضعیت وخیم حقوق بشری، به خصوص شرایط زنان و دختران را با وی مطرح کرد. در ماه حمل، او در واکنش به تصمیم طالبان به ادامه ممنوعیت تحصیل دختران دوره ثانویه و لیسه، ملاقات خود با هیات این گروه را لغو کرده بود.

وست روز چهارشنبه در باره ملاقات دیروزش در توییتر نوشت که روی «منافع مشترک در احیای ثبات، رفاه و صلح» در افغانستان با مولوی یعقوب بحث کرد. بخشی از بحث‌های مربوط به «منافع مشترک»، میان نماینده امریکا و وزیر دفاع طالبان، «تلاش‌های طالبان علیه داعش و بهبود فضای تجاری» در افغانستان بود.

وزارت دفاع طالبان در مورد این دیدار روز سه‌شنبه اعلامیه‌ای نشر کرد که بر بنیاد آن، مولوی یعقوب خواستار احترام گذاشتن امریکا به تمامیت ارضی افغانستان شده بود.

ایالات متحده در یکسال گذشته اعضای القاعده در افغانستان را مورد حمله قرار داده که باعث اعتراض طالبان شده است.

هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی دو عضو برجسته القاعده، ایمن الظواهری و عمر خالد خراسانی را در کابل و پکتیکا کشتند. این حملات نشان داد که متحدان طالبان به رغم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، در زیر حاکمیت طالبان مصوون نیستند.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید