انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا شام سه‌شنبه در توییتر نوشت که از تصمیم طالبان برای ممنوع کردن حضور زنان در دانشگاه‌ها «عمیقاً ناامید» شده است.

بلینکن گفت که طالبان با این کار از «هدف شان که پذیرفته شدن توسط جامعه جهانی است، دور شدند.»

این مقام بلندپایه امریکایی تاکید کرد که این اقدام «شایسته زنان افغان و شایسته افغانستان» نیست.

ایالات متحده در یکسال گذشته درصدد متقاعد کردن طالبان برای پذیرش این حداقل خواست قصر سفید بوده است، اما طالبان در واکنش گفته‌اند که تحت فشار بیرونی و ادامه تحریم‌های بین‌المللی حاضر به گفتگو در مورد سیاست‌های شان نیستند.

رینا امیری از زمان انتخابات به عنوان نماینده ویژه امریکا برای زنان افغانستان به چند کشور اسلامی سفر کرد و با اشاره به رعایت حقوق کار و آموزش زنان در این کشورها، تاکید داشته که سیاست‌های طالبان با تجربه زنان مسلمان در کشورهای اسلامی همخوانی ندارد.

او در جدیدترین واکنش به تصمیم جدید طالبان گفت: «در هیچ کشور عمدتاً مسلمان و در هیچ جای جهان، دختران از حق تعلیم محروم نشده اند.»

او با ابراز ناامیدی از تغییر طالبان گفت که این گروه به «سیاست‌های افراطی دهه هفتاد خورشیدی» برگشته است. او از کشورهای جهان خواست که «موضع محکم» در برابر این سیاست‌های طالبان بگیرند.

تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان نیز تاکید کرده است که جهان به «شدیدترین نوع ممکن با این سیاست‌ها مخالفت کند.» او گفت: «این لحظه مهم برای ما جهانیان است.»

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید