شهرداری طالبان در کابل بار دیگر کتاب‌فروشی‌های «مارکیت ملی» در پل سرخ را بست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

ناشران و کتاب‌‌فروشان در «مارکیت ملی» پل سرخ در کابل می‌گویند با وجود داشتن جواز و پرداخت مالیات، شهرداری طالبان کتاب‌فروشی‌های این مارکیت را بسته است.

قاسم فرزام، مدیر مسئول نشر واژه گفت که شهرداری طالبان به کتاب‌فروشی‌ها دستور اخذ «امر فعالیت کار» در ناحیه مربوط را داده‌اند.

آقای فرزام در صفحه فیسبوکش نوشته است که ناشران و کتاب‌فروشی‌های این مارکیت، از شهرداری و وزارت اطلاعات و فرهنگ جواز دارند، مالیات فروش، واردات و چاپ و نشر کتاب را نیز پرداخته‌اند، اما توسط طالبان «مهر و لاک» شده‌اند.

مارکیت ملی یکی از بازارهای مهم نشر و فروش کتاب در کابل است.

در یادداشت مدیر مسئول «نشر واژه» آمده است که از سویی هم، اخیراً قیمت کاغذ و دیگر الزامات چاپ و نشر آن به گونه سرسام‌آوری بلند رفته است.

با این حال، به گفته او طالبان همچنین هزینه انتقال کتاب از ایران به افغانستان را افزایش داده‌اند.

آقای فرازم می‌گوید که افزون بر این‌ها، در ماه‌های اخیر به دلیل وضعیت جاری و مشکلات اقتصادی در کشور، شهروندان نیز انگیزه و توان خرید کتاب را ندارند و بازار کتاب از رونق افتاده است.

به گفته او، بسیاری از کتاب‌فروشی‌های این مارکیت نیز با مشکلات شدید مالی مواجه‌اند و حدود یک سال می‌شود که قادر نیستند پول اجاره فروشگاه‌های‌شان را پرداخت کنند.

این در حالی است که طالبان در ماه میزان سال جاری نیز به خاطر نپرداختن محصول جواز صنفی توسط موسسات نشر و کتاب‌فروشی‌ها،‌ فروشگاه‌های کتاب واقع در مارکیت ملی را مسدود کرده بود.

خبرها
خبرها
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید