طعنه سخنگوی طالبان به جمهوری اسلامی ایران: اول خواهران ناراضی خود را قناعت بدهید

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۵

نعیم وردک، یکی از سخنگویان طالبان در قطر به شکل تلویحی خطاب به جمهوری اسلامی ایران نوشت که در امور داخلی طالبان دخالت نکند.

او با طعنه زنان معترض ایران را «خواهران ناراضی» جمهوری اسلامی خواند و به مقامات این کشور هشدار داد که مشکلات داخلی ایران را به افغانستان نیاورند.

سخنگوی طالبان نوشت: «همسایه‌هایی که… در امور ما دخالت می‌کنند بهتر است ابتدا خواهران معترض و ناراضی خود را قناعت دهد و به نام همدردی سعی نکند مشکلات داخلی خود را به کشور ما بیاورند.»

ایران از کشورهای همسایه افغانستان است که بیش از صد روز می شود درگیر شورش‌های گسترده مردمی است. شورش‌ها در ایران زمانی آغاز شد که گشت ارشاد ایران در ماه سنبله امسال مهسا امینی را بازداشت کرد. مهسا سپس بر اثر ضربات ماموران گشت ارشاد جان داد.

مقامات ایران در واکنش به ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه‌ها ضمن ابراز تاسف، برای حل مشکل آموزش زنان در افغانستان اعلام آمادگی کردند و از مقامات طالبان خواستند تا زمینه ازسرگیری تحصیلات را برای زنان و دختران افغانستان فراهم آورند. نعیم وردک اما در واکنش به این خبر نوشت: «سعی نکنید… میان افغان‌ها بی‌اتفاقی و بی‌اعتمادی ایجاد» کنید.

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید