ارتش روسیه: دلیل کشته شدن سربازان روسی در سال نو استفاده از موبایل‌های قابل ردیابی بود

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

جنرال سرگئی سِوِرییوکوف تایید کرد که اوکراین با ردیابی موبایل‌های سربازان روسی توانست که در شب سال نو میلادی بالای یک قرارگاه این سربازان در دونتسک حمله راکتی کند.

وزارت دفاع روسیه اذعان کرد که در این حمله ۸۹ سرباز روسی کشته شده است. اوکراین اما این تعداد را ۴۰۰ نفر می‌گوید.

سِوِرییوکوف گفت: «مشخص است که دلیل اصلی آنچه رخ داد روشن کردن و استفاده گسترده نیروها از تیلفون همراه است که برای دشمن قابل ردگیری بود.»

منتقدان بر این باورند که مقامات ارتش تلاش می‌کنند تا تقصیر را از خودشان برطرف کنند.

بنا بر گزارش آژانس فرانس پرس، تحلیلگران می‌گویند که ممکن است سربازان روسی برای پیام نوشتن به عزیزان‌شان به مناسبت سال نو از تیلفون همراه استفاده کرده باشند اما فناوری نظامی روسیه نیز مشکل دارد و رفع آن دشوار است.

استفان دوبرویل، کارشناس مخابرات فرانسوی می‌گوید: «کیفیت تکنولوژی روسیه افسانه‌ای بیش نیست. آن‌ها دیگر خوب نیستند. تمام شد.»

نیروهای روسی در اوایل جنگ اوکراین از تیلفون‌های رمزگذاری‌شده و امن استفاده می‌کردند اما از آنجا که این تلیفون‌ها قدیمی و مربوط به دهه ۸۰ و ۹۰ بودند با مشکلاتی روبرو شدند. بنابراین، آن‌ها به استفاده از تیلفون‌های غیرنظامی شروع کردند.

استفاده از تیلفون‌های ناامن زمانی بیشتر شد که روسیه به بسیج نیروهای ذخیره شروع کرد و آن‌ها را بدون آموزش کافی به میدان جنگ فرستاد. نیک براون، تحلیلگر نظامی بریتانیایی می‌گوید که بسیج‌های اخیر بر این مشکل افزوده است زیرا آن‌ها از وسایل [ارتباطی] شخصی استفاده می‌کنند.

تازه‌ترین خبرها

کلکین
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید