شماری از فعالان حقوق بشر نشر تصاویر کودکان را در جریان پوشش اعتراضات در ایران محکوم کردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

شماری از فعالان اجتماعی، مدافعان حقوق کودک و حقوق‌دانان ایران نشر تصاویر کودکان را در جریان پوشش خبری اعتراضات سراسری در ایران محکوم کردند. آنها در بیانیه‌ای از «بی‌توجهی رسانه‌ها و شهروندان در مراقبت از حریم خصوصی، کرامت انسانی، امنیت و سایر حقوق کودکان»‌ ابراز نگرانی کرده‌اند.

فعالان ایرانی با اشاره به پوشش رسانه‌ای خیزش‌های سراسری در ایران گفته‌اند: «از رسانه‌های جریان اصلی، نهادها و فعالان مدنی و شهروندانی که صدای بلندی دارند، می‌خواهیم تا با بالابردن دانش خود نسبت به حقوق کودکان، در مسیر حفظ یک یا چند حق کودکان، سایر حقوق کودکان را قربانی نکنند.»

این فعالان می‌گویند در جریان پوشش خبری اعتراضات سراسری ایرانیان، تصاویر کودکان زیادی مرتبط به این خیزش‌ها نشر شده است.

در بیانیه جمعی فعالان ایرانی آمده است این کودکان که «به عنوان بخش مهمی از معترضان در حال فعالیت اجتماعی، مدنی، یا سیاسی بوده‌اند، در اعتراضات گروهی خیابانی چه داخل و چه خارج از ایران همراه بزرگ‌سالان یا به تنهایی شرکت کرده بودند، به عنوان بازداشتی یا زخمی شده، درباره آن‌ها اطلاع‌رسانی شده بود، عزیزان‌شان را از دست داده بودند، تصاویر یا ویدیوهایی از خودشان بازنشر کرده بودند یا توسط نهادهای حکومتی به شکل‌های مختلف در جهت پروپاگاندا یا حتی به عنوان کودک-سرباز در بخشی از نیروهای سرکوب مورد سواستفاده قرار گرفته بودند.»

فعالان اجتماعی و حقوق کودک می‌گویند که بازنشر تصاویر کودکان توسط رسانه‌ها، حکومت، شهروندان و حتی خانواده‌های‌شان ناقض حقوق آن‌ها است.

اعتراضات سراسری در ایران که نزدیک به چهار ماه پیش با کشته شدن مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران آغاز شد، همچنان ادامه دارد.

جمهوری اسلامی، به هدف سرکوب معترضان، شماری زیادی از آن‌ها به شمول کودکان را بازداشت و زخمی کرده است. در جریان این اعترضات، بیش از چهار صد نفر نیز کشته شده‌اند.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید