خبرگزاری دولتی باختر یکشنبه گزارش داد ندا محمد ندیم در دیدار با مارکس پوتزل، معاون یوناما گفت که طالبان در مورد ممنوعیت تحصیل زنان و دختران تا هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است.

او بار دیگر تاکید کرد دروازه‌های مکاتب و مراکز آموزشی تنها در «پرتو شریعت» به روی دختران باز می‌شود.

مقامات طالبان همواره ممنوعیت تحصیل زنان را «موقتی» توصیف کرده‌اند، اما باگذر ماه‌ها، به آن‌ها اجازه بازگشت به مکتب و دانشگاه را نداده‌اند. این گروه در دوره اول حاکمیت خود از سال ۱۳۷۵ الی ۱۳۸۰ خورشیدی نیز به زنان و دختران اجازه تحصیل را نداد. همچنان، بعد از سال ۲۰۰۱ در مناطق تحت کنترول خود مکاتب دولتی را به روی دختران بسته بود.

به نقل از باختر، ندا محمد ندیم گفته است: «ما تصمیم متوقف کردن مطلق تحصیلات دختران [را] نگرفته‌ایم، بلکه به دلایلی به تاخیر انداخته شده است و در تلاش هستیم که در پرتو شریعت برای مشکلات جاری راه حل پیدا شود.»

با آن که طالبان پس از گشایش دانشگاه‌ها برای دانشجویان دختر پوشش مورد تایید خود را معین کرد، اما وزیر تحصیلات عالی این گروه نهایتاً مدعی شد که دانشجویان به این پوشش بی‌اعتنایی کرده و آن را یکی از دلایل بسته شدن دانشگاه‌ها عنوان کرد.

ندا محمد ندیم از منتقدان پرسروصدای کار و آموزش زنان است. او قبلاً اظهارات تند و توهین‌آمیزی در باره کار، آموزش و ورزش زنان در دولت پیشین ابراز کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید