یان اگلند: به کابل آمده‌ام تا برای حق کار همکاران زن مبارزه کنم

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹

یان اگلند، دبیرکل دفتر هیات ناروی برای مهاجرین می‌گوید به خاطر مبارزه برای حق کار همکاران زن این سازمان به کابل سفر کرده است. او گفته این نهاد بدون کارمندان زن فعالیت نخواهد کرد.

اما امرالله صالح خطاب به آقای اگلند گفته‌: «ادبیات نظرات شما بیشتر مماشات و تملق است تا مبارزه.»

دبیرکل این نهاد کمک کننده ناروژی در یک کلیپ ویدیویی تاکید کرده که اگر این نهاد با طالبان در مورد ممنوعیت کار زنان موافقت کند، در آن صورت رفتارش پایبند به اصول نخواهد بود.

دبیرکل دفتر هیأت ناروی برای مهاجرین افزود که با وزیر اقتصاد طالبان که مرجع صدور دستور ممنوعیت زنان از کار در موسسات است، گفتگو کرده است. او می‌گوید این مقام طالبان نیز این موضوع را «بن‌بست واقعی» خوانده است.

او تصریح کرد که دفتر هیأت ناروی برای مهاجرین در حال حاضر قادر نیست برای صدها هزار شهروند نیازمند در افغانستان امدادرسانی کند. او می‌گوید در فصلی که برف و باران می‌بارد، چنین امری دردناک است.

آقای اگلند گفته در صورتی که زنان اجازه کار داشته باشند، طبق رسوم و ارزش‌های افغانستان در همکاری با آن‌ها فعالیت‌های خود را از سر خواهند گرفت.

انتقاد صالح

با این حال،‌ اظهارات دبیرکل دفتر هیأت ناروی برای مهاجرین، با انتقاد امرالله صالح، معاون سابق رئیس‌جمهوری افغانستان مواجه شده است.

آقای صالح در واکنش به اظهارات اگلند نوشته است: «شما در کابل نیستید تا برای حقوق و ارزش‌ها مبارزه کنید. ادبیات نظرات شما بیشتر مماشات و تملق است تا مبارزه.»

آقای صالح افزود که غرب به گونه دسته‌جمعی در عقب «معامله شرم‌آور دوحه ایستاد که بشریت را به خاطر تامین منافع ژئوپلیتیکی فروخت.»

دبیرکل دفتر هیأت ناروی برای مهاجرین روز شنبه به کابل سفر کرد و با شماری از مقام‌های ارشد طالبان دیدار کرده است.

طالبان اخیراً زنان را از کار کردن در موسسات غیردولتی ممنوع کرد که انتقادهای گسترده ملی و بین‌المللی را به دنبال داشته است.

در پی این اقدام طالبان، سازمان ملل ارسال کمک‌های نقدی بشردوستانه به بانک مرکزی تحت کنترول طالبان را به تعلیق درآورده است.

شماری زیادی نهادهای امدادرسان نیز اعلام کردند که در حال حاضر، فعالیت‌های‌شان را متوقف کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها