بانک جهانی در مورد رکود اقتصادی قریب الوقوع در جهان هشدار داد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

بانک جهانی روز سه شنبه در گزارش تازه‌ای هشدار داد که اقتصاد جهان در سال پیش رو با خطر رکود اقتصادی و رشد پایین مواجه خواهد شد.

این بانک در گزارش سالانه‌اش اعلام کرد که پیش‌بینی قبلی‌ در مورد رشد اقتصادی جهانی را که ۳ درصد تخمین کرده بود، به ۱.۷ درصد تعدیل می‌کند.

اگر این پیش‌بینی درست ثابت شود، پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰، این سومین رشد سالانه پایین در سه دهه اخیر خواهد بود.

اسوشیتد پرس گزارش داد که ایالات متحده ممکن است از رکود اقتصادی خود در سال جاری جلوگیری کند، اما در صورت ادامه گسترش کووید۱۹ و یا شدیدتر شدن جنگ روسیه در اوکراین، این کشور با اختلالات بیشتر در زنجیره تامین روبرو خواهد شد.

نظر به این گزارش، اروپا که از مدت‌ها بدینسو صادرکننده اصلی به چین بود، احتمالاً از رشد ضعیف‌ اقتصاد چین متاثر خواهد شد.

در گزارش بانک جهانی آمده است که افزایش نرخ بهره در کشورهای توسعه‌یافته مانند ایالات متحده و اروپا باعث جذب سرمایه کشورهای فقیر در این کشورها می‌شود و در نتیجه آن‌ها را از سرمایه‌گذاری داخلی باز می‌دارد.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی به خبرنگاران گفت: «تهاجم روسیه به اوکراین هزینه‌های تازه‌ای را به همراه داشته است. خوش‌بینی کاهش فقر در کشورهای با اقتصاد ضعیف در حال حاضر از بین رفته است و دسترسی این کشورها به برق، کود، غذا و سرمایه احتمالاً برای مدت طولانی محدود خواهد بود.»

هفته قبل کریستینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز در شبکه سی‌بی‌اس پیش‌بینی کرد که یک سوم جهان در سال جاری وارد رکود خواهد شد.

جورجیوا گفت: «برای بیشتر اقتصاد جهان، امسال سال سختی خواهد بود، سخت تر از سالی که پشت سر گذاشتیم.»

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید