با تاکید بر حکومت غیرمتمرکز؛ "حزب ملی آزادی افغانستان" به رهبری رحمت‌الله نبیل تاسیس شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۶

رحمت‌الله نبیل،‌ رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با طرح «حکومتداری غیرمتمرکز» از تشکیل حزب جدیدش خبر داد.

در منشور "حزب ملی آزادی افغانستان" یکی از دلایل فروپاشی نظام‌ها در افغانستان، تمرکز قدرت در دست یک فرد یا گروه عنوان شده ‌و بر تشکیل نظام انتخابی و مردم‌سالار تاکید شده است.

در منشور حزب ملی آزادی افغانستان گفته شده است: "ما جمعی از شهروندان افغانستان با درک مسئولیت تاریخی در مرحله دشوار گذر زندگی شهروندان، برای برابری و آزادی همه و بازگرداندن اقتدار سیاسی به مردم که صاحبان اصلی آن است با استفاده از روش‌ها و وسایل مختلف در مبارزه سیاسی، حزب ملی آزادی افغانستان را تشکیل داده‌ایم."

رحمت‌الله نبیل،‌ رهبر حزب ملی آزادی افغانستان، در گذشته رئيس امنیت ملی بوده است.

حکومت‌داری غیرمتمرکز

در منشور این حزب تازه تشکیل بر حکومت‌داری غیرمتمرکز تاکید شده است.

بر اساس منشور"حزب ملی آزادی افغانستان" یکی از دلایل فروپاشی نظام‌ها و سقوط حکومت‌ها در افغانستان، تمرکز قدرت تصمیم‌گیری در دست یک فرد به عنوان رئیس دولت یا گروه محدود فکری و خانوادگی بوده است.

در بخشی از منشور آمده است که قدرت تصمیم گیری، هم در رده‌های مدیریت سیاسی و پالیسی‌سازی و هم در رده‌های اداری و حکومتداری برای ارایه و تامین خدمات عامه، باید به صورت افقی بر مبنای قوانین کارا توزیع و غیرمتمرکز ساخته شود.

همچنین در ا ین منشور آمده است: "افغانستان آینده کشوری است که دارای نظام دولتی جمهوری مبتنی بر ارزش‌های جهان‌شمول و پذیرفته‌شده شهروندی و مردم‌سالار خواهد بود."

بر اساس راهکار پیشنهادی این حزب، نخست نیاز است تا سلسه گفتگوها بین شهروندان افغانستان تحت مدیریت خود آنان و با حمایت سازمان ملل و دیگر نهادهای علاقه‌مند و موثر بین‌المللی برای رسیدن به اجماع ملی و توافق روی مکانیزم عملی دوره گذار یا انتقالی راه‌اندازی شود.

به باور این حزب تازه تاسیس، به‌دلیل نبود یک حاکمیت مشروع و مقتدر، افغانستان به پناه‌گاه امن گروه‌های تروریستی بدل شده است.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید