مدیر برنامه بنیاد مکس پلنک: طالبان پسران قضات دولت پیشین افغانستان را گروگان می‌گیرند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۸

مدیر برنامه بنیاد مکس پلنک می‌گوید طالبان برای اعمال فشار بر قاضیان دولت پیشین افغانستان، پسران آنها را می‌ربایند.

ایموژن کاناوان، مدیر برنامه بنیاد مکس پلنک به انجمن بین‌المللی وکلای مدافع گفته تهدیدات علیه قاضیان رها شده عمدتاً با قتل، شکنجه و اخاذی همراه بوده است.

انجمن بین‌المللی وکلای مدافع به نقل از ایموژن کاناوان گزارش داد که در حال حاضر ۲ هزار قاضی مرد در افغانستان به حال خود رها شده‌اند در حالی که تعداد قاضیان زن به ۲۰۰ تن می‌رسد.

به گفته او تاکنون صدها زن قاضی در معرض خطر در کشورهای کانادا، آسترالیا، آلمان، بریتانیا، ایرلند، نیوزیلند و ایسلند تخلیه شده‌اند.

مدیر برنامه‌ بنیاد مکس پلنک می‌گوید که به طور فزاینده‌ای نگران امنیت قاضی‌های مرد در افغانستان است. او می‌گوید: «آنچه ما بیشتر از نظر خطرات امنیتی برای قاضی‌های مرد می‌بینیم ربودن پسران بزرگ‌تر آنان است.»

به گفته این مقام در بنیاد مکس پلنک، طالبان از قاضیان می‌خواهند تا در ازای رها کردن پسر شان، خود را به طالبان تسلیم کنند و غالبا این گروگانگیری‌ها به قتل، شکنجه و اخاذی منجر می‌شود.

خانم کاناوان همچنین تاکید می‌کند این تصور اشتباه است اگر فکر کنیم که دادستان‌ها در افغانستان آنقدر در خطر نبودند که توسط دولت‌ها و سازمان‌های بشردوستانه پس از تسلط طالبان تخلیه شوند.

او می‌گوید: «آنها با چاقو و اسلحه مورد حمله قرار می‌گیرند و خانه‌های شان سوزانده می‌شوند.»

بنیاد مکس پلنک برای صلح بین‌المللی و حاکمیت قانون به بازسازی تشکیلات داخلی کشورهایی که تغییرات اساسی را در رابطه با قانون اساسی خود تجربه کرده‌اند، کمک می‌کند.

به گفته این مقام سازمان حقوقی، دادستان‌ها در افغانستان، مانند اساتید رشته حقوق در دانشگاه‌ها در اولویت قرار نگرفته‌اند و هیچ کس به فکر آن‌ها نیست.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید