رئیس مجلس نمایندگان روسیه: کمک سلاح‌های جدید به اوکراین منجر به فاجعه جهانی می‌شود

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس نمایندگان روسیه و یکی از متحدان رئیس‌جمهور پوتین روز یکشنبه گفت تحویل تسلیحات تهاجمی به کی‌یف که قلمرو روسیه را تهدید کند، منجر به فاجعه جهانی خواهد شد.

او گفت که حمایت ایالات متحده و ناتو از اوکراین، جهان را به سمت یک «جنگ وحشتناک» سوق می‌دهد.

ولودین در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «اگر واشنگتن و کشورهای ناتو سلاح‌هایی را که برای حمله به شهرهای غیرنظامی و تلاش برای تصرف سرزمین‌های ما استفاده شود [به اوکراین بدهد]، چنین کاری منجر به اقدامات تلافی جویانه توسط سلاح‌های قوی‌تر خواهد شد.»

او افزود: «این استدلال که قدرت‌های هسته‌ای قبلا از سلاح‌های کشتار جمعی در درگیری‌های محلی استفاده نکرده‌اند غیرقابل دفاع است، زیرا این کشورها با وضعیتی مواجه نشده‌اند که امنیت شهروندان و تمامیت ارضی کشورشان با تهدید مواجه شده باشد."

کشورهای غربی در چند هفته گذشته میلیاردها دالر کمک تسلیحاتی از جمله راکت‌اندازهای پیشرفته را به اوکراین متعهد شده اند و در صورت توافق واشنگتن و برلین، تانک‌های پیشرفته لئوپارد را نیز در اختیار کی یف قرار دهند.

ظاهراً، ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین مقامات روسی را شدیداً نگران ساخته و اظهارات تندی علیه این کمک‌ها ابراز کرده اند.هفته گذشته دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور سابق روسیه نیز اظهارات مشابهی ابراز داشت.

یک نگرانی در روسیه از این است که اوکراین با سلاح‌های سنگین غربی شبه جزیره کریمه را مورد هدف قرار داده یا آن را پس بگیرد. روسیه این بخش را از اوکراین در سال ۲۰۱۴ جدا کرد و آن را به خاک خود ضمیمه کرد. حکومت اوکراین گفته است که جنگ را تا آزادسازی تمام مناطق اشغالی از جمله کریمه ادامه خواهد داد.

ولودین، ۵۸ ساله، از سال ۲۰۱۶ بدینسو رئیس مجلس سفلی، یا دومای روسیه است و به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت پوتین، به طور منظم به رئیس‌جمهور دسترسی دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.