امیرخان متقی: هیات سازمان ملل در سفر به افغانستان تعامل با حکومت موجود را ضروری دانست

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

امیرخان متقی می‌گوید معاون دبیر کل سازمان ملل در سفر به افغانستان، تعامل با حکومت طالبان را ضروری دانسته و بر ارایه کمک‌های بشر دوستانه تاکید کرده است.

وزیر خارجه طالبان در نشستی گفته است افغانستان دیگر تهدیدی برای جهان نیست و برخی کشورها از جمله امریکا به آن اعتراف کرده‌اند.

وزیر خارجه طالبان افزود: معاون دبیر کل ملل متحد و هیات همراه او در اظهارات خود سر انجام اعتراف کردند و ضروری دانستند که با حکومت موجود افغانستان تعامل شود. کمک‌های بشردوستانه صورت گیرد و روابط بیشتر شود."

او همچنین با اشاره به سفر اخیر نماینده ویژه روسیه به کابل و تماس با وزیر خارجه چین گفت که کشورهای منطقه و همسایه افغانستان نیز خواهان همکاری و تعامل با حکومت این گروه اند.

با این حال، اعلامیه‌ها و اظهارات طالبان با اعلامیه‌های سازمان ملل از جریان سفر هیات این سازمان به افغانستان هم‌خوانی ندارد.

پیشتر حاجی زید، سخنگوی والی طالبان در قندهار به نقل از امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل گفته بود که این سازمان «با تمام قدرت متعهد است روابط طالبان با جامعه جهانی را بهبود ببخشد و تقویت کند.»

این درحالی است که سازمان ملل با نشر اعلامیه‌ای با لحن جدی نوشته است: «این هیئت مستقیماً هشداری را در مورد فرمان اخیر منع کار زنان در سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی به طالبان اعلام کرد.»

امینه محمد گفته است: «پیام من به طالبان بسیار واضح بود. محدودیت‌های طالبان آینده‌ای را برای زنان و دختران افغان رقم می‌زند که آن‌ها را در خانه‌های‌شان زندانی، حقوق آن‌ها را نقض و جامعه را از خدمات‌شان محروم می‌کند.»

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید