نویسنده امریکایی: ایلان ماسک و استارلینک به آموزش زنان در افغانستان کمک کنند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

مارک وایتنگتون یکشنبه در مقاله‌ای از ایلان ماسک خواست تا با فعال کردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در افغانستان به آموزش زنان کمک کند.

او در سایت هیل نوشت پس از منع آموزش، زنان زیادی به تحصیل در دانشگاه‌های آنلاین رو آورده‌اند اما «دسترسی به اینترنت» برای آنان یک مانع عمده است.

او پیشنهاد کرد که حکومت امریکا در همکاری با شرکت اسپس‌اکس ایلان ماسک، اینترنت رایگان را در اختیار زنان افغان قرار دهد.

فعال‌شدن اینترنت رایگان، بقول نویسنده، زمینه آموزش آنلاین را برای زنان که اکنون از کار و آموزش توسط طالبان محروم شده‌اند، فراهم می‌سازد. چندین دانشگاه، از جمله یکی در امریکا و دیگری در بریتانیا، اعلام آمادگی کرده‌اند که برای زنان افغانستان صنف های انلاین دایر کنند.

به گفته او، میزان درخواست زنان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های مجازی افزایش یافته است.

این نویسنده اینترنت رایگان را برای مخالفان طالبان نیز سودمند می‌داند. او می‌گوید، همان گونه که فعال‌شدن اینترنت در اوکراین و ایران باعث شد تا مخالفان حکومت‌های روسیه و جمهوری اسلامی بتوانند با جهان در ارتباط باشند، در افغانستان نیز جبهه مقاومت و مخالفان دیگر طالبان می‌توانند از اینترنت رایگان سود ببرند.

هرچند دستگاه‌های استارلینک به آسانی در دسترس نیست، اما مارک می‌گوید از زمانی که اینترنت در ایران فعال شد تا حالا حدود ۸۰۰ دستگاه به این کشور قاچاق شده است. او معتقد است که وقتی استارلینک در افغانستان فعال شد، دستگاه گیرنده از طریق قاچاق راهش را به افغانستان پیدا می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

معدن طلا
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.