نخست وزیر آلمان می‌گوید که جت‌های جنگی به اوکراین نمی‌فرستد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، با رد درخواست اوکراین برای کمک جت‌های جنگی به این کشور گفت که حکومت‌های غربی نباید وارد رقابت برسر ارسال تسلیحات پیشرفته به کی‌یف شوند.

با این حال، امریکا اعلام کرد که موضوع ارسال جت‌های جنگده را با «دقت تمام» با مقامات اوکراینی بحث خواهد کرد.

شولتس در مصاحبه با مجله تاگس‌اشپیگل گفت: «ما جدیداً تصمیم گرفتیم [که تانک بفرستیم] و حالا بحث دیگری [بر سر فرستادن جت] در آلمان داغ شده است. این سبکسرانه است و اعتماد مردم نسبت به تصمیمات دولت را از بین می‌برد. من فقط می‌توانم توصیه کنم که در یک رقابت تسلیحاتی وارد نشویم.»

آلمان پس از روزها مقاومت، هفته گذشته بالاخره پذیرفت که ۱۴ عراده تانک لئوپارد۲ را به اوکراین بفرستد.

آندری ملنیک، معاون وزیر امور خارجه اوکراین از آلمان خواست تا به «ایتلاف جنگنده‌های جت» کشورهای جهان بپیوندد و با کمک جنگنده های تورندو خود که قرار است با هواپیماهای اف-۳۵ تویض شود، به این کشور در جنگ با روسیه کمک کند.

ولودیمر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی روز یکشنبه خود از کشورهای غربی خواست تا اوکراین را با سلاح‌های پیشرفته تجهیز کنند.

روسیه فرستادن تانک‌های جنگی به اوکراین را محکوم کرده و آن را دخالت مستقیم امریکا و اروپا در جنگ خوانده است.

صدراعظم آلمان بر گفتگو با ولادیمیر پوتین تاکید کرد و گفت که به تماس گرفتن با پوتین ادامه خواهد داد و تاکید کرد که حفظ کانال ارتباطی به منظور پایان یافتن جنگ اوکراین ضرور است. او گفت: «لحن گفتگو [پوتین] بی‌ادبانه نیست اما دیدگاه ما بکلی متفاوت است.»

شولتس و پوتین برای اولین بار در ماه دسامبر تماس تلفنی گرفتند و در این تماس پوتین به صدراعظم آلمان گفت که اقدامات آلمان و کشورهای غربی «مخرب» است.

صدراعظم آلمان بار دیگر هشدار داد که پای ناتو نباید در این جنگ کشانده شود. او گفت «به عنوان صدراعظم آلمان که به سوگند خود وفادار است [باید بگویم که] هرآنچه از من ساخته است را انجام می‌دهم تا جنگ روسیه علیه اوکراین به جنگ روسیه علیه ناتو تبدیل نشود.»

سخنگوی کرملین گفته است که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای صحبت تلفنی میان پوتین و شولتس وجود ندارد اما پوتین برای گفتگو آماده است.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید