رئیس صرافان پاکستان می‌گوید که میلیون‌ها دالر به افغانستان قاچاق می‌شود

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

محمد ظفر پراچه، رئیس اتحادیه شرکت‌های صرافی پاکستان به خبرگزاری بلومبرگ گفت که روزانه حدود ۵ میلیون دالر از مرزهای پاکستان وارد افغانستان می‌شود و این خروج بی‌رویه بر ارزش پول پاکستان تاثیر گذاشته است.

ظاهراً، کمک‌های مالی خارجی و دالرهای قاچاقی به حفظ ارزش افغانی کمک کرده است.

پراچه به این خبرگزاری گفت که بانک مرکزی افغانستان هر هفته فقط ۱۷ میلیون دالر به بازار می‌فروشد. این درحالیست که بازارهای افغانستان روزانه به۱۰ تا ۱۵ میلیون دالر ضرورت دارد. شهزاد خرم، مدیر اجرایی شرکت الفا بیتا در پاکستان می‌گوید که بازارهای افغانستان کمبودش را از ناحیه قاچاق دالر از پاکستان تامین می‌کند.

حسیب نوری، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان با رد این موضوع گفت که افغانستان ذخیره کافی دالر دارد تا از اقتصاد این کشور حمایت کند.

پول نقدی که از طریق ملل‌متحد به افغانستان می‌آید تبدیل به افغانی می‌شود و این گونه دالر به خزانه بانک مرکزی افزوده می‌شود. در ضمن، بخشی از مالیات گمرکی نیز به دالر جمع‌آوری می‌شود که این نیز منبع مالی مهم برای طالبان است.

نظر به گزارش بلومبرگ، پول افغانی از ۱۲۴.۱۸ در برابر هر دالر در ماه قوس ۱۴۰۰ به ۸۹.۹۶ افغانی رسیده است و این قوی‌ترین عملکرد پولی در برابر دالر در سطح جهان است. از سوی دیگر، پول پاکستان در همین مدت ۳۷ درصد ارزش خود را در برابر دالر از دست داده است که بیشترین کاهش در سطح جهان شناخته می‌شود.

بلومبرگ می‌نویسد که تاجران افغان زغال‌سنگ از افغانستان به پاکستان می‌برند و آنجا وقتی پول کلدار را تحویل می‌گیرند، آن را از طریق حواله‌داری تبدیل به دالر می‌کنند و به افغانستان می‌فرستند. یکی از این تاجران گفت که طالبان به آن‌ها گفته است که روپیه پاکستان به کشور نیاورند و به جایش دالر بیاورند.

در عین حال، ممنوعیت داد و ستد با روپیه پاکستان در افغانستان و ممنوعیت طالبان بر خروج بیش از ۵۰۰۰ دالر پول نقد از افغانستان نیز بر ثبات ارزش افغانی بی‌تاثیر نبوده است.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید