ان‌بی‌‌سی نیوز: نمایندگان جمهوریخواه مجلس تحقیقات در مورد خروج از افغانستان را تشدید کردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۸

کمیته نظارت مجلس نمایندگان امریکا با ارسال نامه‌هایی به مقام‌های ارشد دولت بایدن، خواستار دریافت اطلاعات در مورد خروج سراسیمه از افغانستان شد.

رئیس این کمیته گفت دولت بایدن برای خروج از افغانستان آماده نبود و تصمیم به خروج نیروها مستقیماً به یک فاجعه انسانی و امنیت ملی منجر شد.

جیمز کامر، رئیس این کمیته در بیانیه‌ای گفت: «دولت بایدن به طرز غم انگیزی برای خروج از افغانستان آماده نبود و تصمیمات آنها مستقیماً به یک فاجعه انسانی و امنیت ملی منجر شد».

کامر افزود: «مردم امریکا مستحق پاسخ هستند و مانع تراشی مداوم دولت بایدن در این تحقیقات غیرقابل قبول است.»

آقای کامر این بیانیه را در حالی صادر کرد که او و روسای چند کمیته فرعی نامه‌هایی را برای درخواست سوابق، اسناد و ارتباطات در مورد خروج نیروها از افغانستان برای لوید آستین، وزیر دفاع، جنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده و سامانتا پاور، مدیر آژانس توسعه بین‌المللی ارسال کردند.

پس از تقریبا 20 سال جنگ، ایالات متحده نیروها را در آگست ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کرد. خروج این نیروها در هفته‌های پایانی جنگ باعث شد دولت افغانستان فروبپاشد. با سقوط دولت پیشین ایالات متحده آمریکا تلاش کرد هزاران امریکایی و متحدان افغان آنها را تخلیه کند. در همان حال، در جریان برنامه تخلیه یک حمله تروریستی که داعش مسئولیت آنرا گرفت، ۱۳ نظامی امریکا و نزدیک به دوصد غیرنظامی افغان کشته شدند.

رئیس کمیته ناظران در مجلس نمایندگان گفت: «مردان و زنان امریکایی جان خود را از دست دادند، پول‌های مالیات دهندگان حساب نشد، طالبان به تجهیزات نظامی دسترسی پیدا کردند، پیشرفت زنان افغان از مسیرش خارج شد و اکنون کل منطقه تحت کنترل طالبان متخاصم است». او افزود که هر بخش و سازمان مربوطه باید برای همکاری و ارائه تمام اطلاعات درخواستی آماده باشد.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، نزدیک به ۲۵۰۰ سرباز امریکایی و ۳۸۰۰ پیمانکار نیروهای امریکایی در طول جنگ ۲۰ ساله کشته شدند.