مقام ارشد طالبان: پایگاه‌های نظامی خارجی سابق را به مناطق ویژه اقتصادی تبدیل می‌کنیم

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

رئیس کمیسیون اقتصادی طالبان می‌گوید پایگاه‌های نظامی سابق خارجی در افغانستان را به تدریج به مناطق ویژه اقتصادی تبدیل می‌کند. ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس‌الوزرای طالبان روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت طرح آزمایشی تبدیل این پایگاه‌ها به مناطق ویژه اقتصادی از کابل و بلخ آغاز می‌شود.

کمیسیون اقتصادی طالبان برای عملی ساختن این طرح، این پایگاه‌ها رابه وزارت صنعت و تجارت این گروه واگذار کرده است.

وزیر صنعت و تجارت طالبان در ماه دسامبر گذشته به رویترز گفته بود که این وزارت در حال کار بر روی طرح پایگاه‌های سابق آمریکایی است و آن را برای تصویب به کمیته اقتصادی به رهبری ملا عبدالغنی برادر و کابینه این گروه ارائه خواهد کرد.

ملا برادر هم امروز در بیانیه‌ای گفت: «پس از بحث و گفتگوی همه‌جانبه، تصمیم گرفته شد که وزارت صنعت و تجارت به تدریج پایگاه‌های نظامی باقی‌مانده نیروهای خارجی را به مناطق ویژه اقتصادی تبدیل کند.»

با عقب‌نشینی امریکا و ناتو از افغانستان در اگست ۲۰۲۱ و پس از به‌قدرت رسیدن طالبان، اقتصاد این کشور با مشکل مواجه شده است و موسسات خیریه درباره یک بحران انسانی شدید هشدار می‌دهند.

بعد از روی کار آمدن طالبان افغانستان با کاهش بودجه انکشافی، مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی و تحریم های بانکی مواجه است.

تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت کار زنان در موسسات باعث شده تا بسیاری از نهاد‌های کمک‌دهنده تا حدی فعالیت خود را متوقف کنند. این در حالی است که میلیون‌ها نفر همچنان به کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید