شورای مقاومت: سپردن سفارت افغانستان در ایران به طالبان «خلاف عرف دیپلماتیک» است

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، تحویل‌دهی سفارت افغانستان در ایران به طالبان را «خلاف عرف دیپلماتیک و در تضاد با منافع ملی افغانستان»‌ خوانده است.

این شورا در بیانیه‌ای گفت که توقع دارد جمهوری اسلامی از پیش‌برد امور سفارت افغانستان در تهران با «ساختار قبلی» حمایت کند.

شورای مقاومت از ایران خواست که در تصمیم خود در این راستا تجدید نظر کند.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، گفته است: «تحویل‌دهی سفارت افغانستان در تهران به نماینده گروهی که حاکمیت آنان بر افغانستان نامشروع است، خلاف عرف دیپلماتیک و در تضاد با منافع ملی افغانستان است.»

این شورا همچنین از سایر کشورها که نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در آن‌ها فعال اند، خواسته که از پذیرفتن نمایندگان طالبان خودداری کنند و به مطالبات مردم افغانستان احترام بگذارند.

پیشتر منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که ایران تصمیم گرفته است شنبه آینده سفارت افغانستان در تهران را به طالبان تحویل دهد.

به گفته منابع، ۱۵ دیپلومات‌ تصمیم گرفته‌اند با طالبان کار نکنند و جمهوری اسلامی هم در سفارت را بسته و این دیپلومات‌ها را از ورود به این محل منع کرده است.

پس از نشر این خبر، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که «در وضعیت حقوقی سفارت» تغییری نیامده است و ایران طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد. ناصر کنعانی افزود که «تنها سرپرستی امور سفارت به دیپلوماتی دیگر از همان سفارت» سپرده شده است.

در همین حال، یک مقام وزارت خارجه طالبان تایید کرده است که سفارت افغانستان در تهران به این گروه سپرده می‌شود.

ذاکر جلالی در توییتی گفته است که در اکثر کشورهای منطقه، «سفارتخانه‌های افغانستان یا به دیپلومات‌های جدید واگذار شده‌اند و یا هم دیپلومات‌های قبلی از حکومت فعلی فرمان می‌گیرند.»

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید