منابع معتبر: سه دیپلومات برکنار شده افغانستان در ترکیه در آستانه اخراج قرار گرفتند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

منابع می‌گویند دولت ترکیه از سه دیپلومات برکنار شده افغانستان در استانبول خواسته که کارت‌های دیپلوماتیک خود را تحویل دهند. سفارت افغانستان در انقره هم به آنها دستور مشابهی داده است. وزارت خارجه ترکیه گفته این دیپلومات‌ها برای اقامت در ترکیه درخواست دهند یا از این کشور خارج شوند.

منابع معتبر به افغانستان اینترنشنال گفته‌اند که دولت ترکیه از سه دیپلومات افغانستان در استانبول، که وزارت خارجه طالبان پایان ماموریت آنها را اعلام کرده، خواسته است که کارت‌های دیپلوماتیک خود را تحویل دهند.

سفارت افغانستان در انقره نیز به این دیپلومات‌ها در استانبول دستور داده که کارت‌های خود را تحویل دهند.

وزارت خارجه ترکیه گفته که این دیپلومات‌ها یا برای اقامت در ترکیه درخواست دهند یا از این کشور خارج شوند.

گرفتن مجوز اقامت ترکیه نیازمند خرید خانه به قیمت حداقل ۷۵۰۰۰ دالر امریکایی است. اخیرا کسانی که برای اقامت عادی در این کشور درخواست داده‌اند به اردوگاه‌های مهاجرت با سرنوشت مبهم انتقال داده شده‌اند.

این دیپلومات‌ها از رفتن دوباره به افغانستان هراس دارند و می‌گویند با خانواده‌های خود با سرنوشت نامعلومی روبه‌رو می‌شوند.

منبع می‌گوید این تصمیم دولت ترکیه در پی تلاش طالبان برای تحویل‌گیری کامل کنسولگری استانبول صورت گرفته است.

چندی پیش این دیپلومات‌ها به معرفی گل‌مت‌خان زدران، رئیس دفتر وزیر خارجه به این کنسولگری واکنش نشان داده بودند. ذبیح‌الله حسین‌خیل، سرکنسول افغانستان در استانبول به دنبال معرفی نماینده طالبان، از سمتش کناره‌گیری کرد.

گفت‌وگوی ویژه
عشق و ایمان در هند
کلکین - فصل پنجم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید