مقامات کانادایی در باره افزایش ورود غیرقانونی پناهجویان با مقامات امریکایی گفتگو می‌کنند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۱

شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا این هفته به واشنگتن رفته است تا در مورد مشکل ورود پناهندگان از امریکا به کانادا با وزیر امنیت داخلی امریکا گفتگو کند.

طبق ارقام حکومت کانادا، سال گذشته حدود ۴۰ هزار پناهجو از طریق مرزهای زمینی از ایالات متحده وارد کانادا شده‌اند.

جستین ترودو گفته است که در دیدارش با بایدن که آخر ماه مارچ از کانادا دیدن می‌کند، موضوع مهاجرت غیرقانونی را مطرح خواهد کرد. افزایش شدید تعداد پناهجویانی که از طریق مرزهای غیررسمی وارد کانادا می‌شوند، نخست‌وزیر این کشور را تحت فشار قرار داده است تا سراسر مرز با امریکا را به روی پناهجویان ببندد.

حزب محافظه‌کار کانادا، اپوزیسیون اصلی حکومت، بر جلوگیری از ورود غیرقانونی پناهجویان اصرار دارد. با توجه به انتخابات پیش رو در کانادا و موقعیت شکننده سیاسی ترودو و حزب لیبرال، نخست وزیر از کنار این مساله به آسانی گذشته نمی‌تواند.

اغلب پناهجویانی که از ایالات متحده وارد کانادا می‌شوند، گفته‌اند که بدلیل طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده پناهجویی در امریکا، تصمیم گرفته‌اند به کانادا بروند. در حالیکه از اکتوبر ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۲، کانادا به درخواست ۴۶ درصد پناهجویان رسیدگی کرده است، این رقم در ایالات متحده فقط ۱۴ درصد بوده است.

هنوز مشخص نیست که بایدن و ترودو در ملاقات ده روز بعدشان چه تصمیمی در مورد مرز زمینی دو کشور برای پناهجویان خواهد گرفت. اما، کارشناسان مهاجرت می‌گویند که بسته شدن مرز باعث می‌شود تا پناهجویان مسیر خطرناک‌تری را برای ورود به در پیش بگیرند.

سال گذشته یک خانواده چهارنفری هندی وقتی خواستند از ایالات متحده وارد کانادا شوند، در ولایت مانیتوبای کانادا یخ زدند و جان باختند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها