برای رفاه خاورمیانه؛ وزارت خارجه امریکا از خرید ۱۲۱بوئینگ توسط عربستان استقبال کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه با استقبال از خرید ۱۲۱هواپیمای بوئینگ به ارزش ۳۷ میلیارد دالر توسط ریاض گفت که واشنگتن با «عربستان و دیگر کشورهای خاورمیانه برای منطقه‌ای مرفه‌تر، امن‌تر و بهم نزدیک‌تر کار می‌کند.»

این هواپیماها برای شرکت تازه تاسیس ریاض‌ ایر خریداری شده اند.

واکنش مثبت وزارت خارجه به فروش هواپیماها در حالی نشر می‌شود که به دنبال احیای روابط ریاض و تهران با پادرمیانی بیجینگ، منتقدان به کاهش اهمیت جایگاه امریکا در خاورمیانه و اتکای کمتر عربستان به واشنگتن اشاره کرده اند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز یکشنبه تاسیس خطوط هواپیمایی جدید ریاض ایر را اعلام کرد. انتظار می‌رود که این شرکت ۲۰ میلیارد دالر به عواید غیرنفتی عربستان بیفزاید و بیش از ۲۰۰ هزار شغل را به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه گزارش داد که عربستان سعودی می‌خواهد در بازار حمل و نقل منطقه با خطوط هواپیمایی قطر و ترکیش ایرلاین رقابت کند. ریاض ایر در نظر دارد که تا سال ۲۰۳۰ به صد کشور پرواز داشته باشد.

در عین حال، در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است که توافق عربستان سعودی با شرکت امریکایی بوئینگ برای بیشتر از یک میلیون امریکایی در ۴۴ ایالت این کشور شغل ایجاد خواهد کرد.

این وزارت خرید بوئینگ را «پیروزی آشکار برای کارگران امریکایی» و نشانه‌ای از بالادستی تولیدات امریکا در جهان خواند.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید