بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در یک سفر رسمی وارد امارات متحده عربی شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

در پی تلاش کشورهای عربی برای کاهش انزوای دمشق، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به همراه همسرش اسماء الاسد روز یکشنبه برای یک سفر رسمی وارد امارات متحده عربی شد.

این سفر با تشریفات بیشتری نسبت به دیدار سال قبل او از امارات همراه بود و هواپیمای او از سوی جنگنده‌های اماراتی استقبال شد.

سفر سال گذشته اسد به امارات اولین سفر او به یک کشور عربی از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ بود، زمانی که کشورهای خلیج فارس از جمله امارات از شورشیانی حمایت کردند که برای سرنگونی اسد می جنگند.

رسانه های دولتی گفتند که اسد در بدو ورود به ابوظبی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس این کشور دیدار کرد. هواپیمای اسد مورد استقبال جنگنده های اماراتی قرار گرفت.

شیخ محمد بعداً در یک پست توییتری گفت: «ما مذاکرات سازنده ای با هدف توسعه روابط بین دو کشورمان انجام دادیم. گفتگوهای ما همچنین راه های تقویت همکاری برای تسریع ثبات و پیشرفت در سوریه و منطقه را مورد بررسی قرار داد.

ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که اسماء اسد در اولین سفر رسمی خود به خارج از کشور با اسد از سال ۲۰۱۱، با شیخ فاطمه بنت مبارک که مادر رئیس امارات است و در امارات به عنوان "مادر ملت" شناخته می شود، دیدار خواهد کرد.

امارات متحده عربی تغییری را در خاورمیانه به سمت احیای روابط با اسد انجام داده است. بشار اسد ماه گذشته در اولین سفر خارجی خود پس از زلزله ویرانگر سوریه و ترکیه به عمان رفت و اوایل این ماه از روسیه بازدید کرد.

عربستان سعودی، قطر و تا حدی امارات متحده عربی زمانی از شورشیان علیه اسد حمایت می‌کردند. اما ابوظبی در سال‌های اخیر با وجود مخالفت ایالات متحده روابط خود را با دمشق بازسازی کرده است. مخالفت‌هایی که به نظر می‌رسد برای مقابله با نفوذ ایران است، که همراه با روسیه به اسد کمک کرد تا جریان را علیه مخالفان خود تغییر دهد.

عربستان سعودی که اخیراً با ایران برای احیای روابط دوجانبه به توافق رسیده، درها را برای گفت‌وگوی احتمالی با دمشق به‌ویژه در مورد مسائل بشردوستانه باز کرده است. عربستان می‌گوید اجماع عربی در حال شکل‌گیری است که انزوای سوریه کارساز نیست.

اما قطر، مانند واشنگتن، مخالفت خود را با هرگونه اقدام در جهت بازسازی یا عادی سازی روابط با اسد اعلام کرده است.

صدها هزار نفر در درگیری‌های سوریه کشته شده‌اند، جنگی که نقطه شروع آن قیام علیه اسد بود و قدرت‌های خارجی متعددی را وارد بازی کرد و باعث شد این کشور کاملا متلاشی شود.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید