ایران و عراق توافقنامه‌ای را برای تحکیم امنیت مرزی دو کشور امضا کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

مقامات عراق و ایران روز یکشنبه، ۲۸ حوت، در بغداد سند امنیتی برای تحکیم امنیت مرزی مشترک را امضا کرد.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق آمده است که این توافقنامه امنیتی شامل هماهنگی در "حفاظت از مرزهای مشترک بین دو کشور و تحکیم همکاری در چندین زمینه امنیتی" است.

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، با حضور محمد السودانی، نخست‌وزیر این کشور، این قرارداد را امضا کرد.

یک مقام امنیتی عراقی که در امضای این توافقنامه حضور داشت، به رویترز گفت: "بر اساس قرارداد امنیتی امضا شده، عراق متعهد می‌شود که به گروه‌های مسلح اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور در اقلیم کردستان برای انجام هرگونه حمله به گذرگاه‌های مرزی ایران استفاده کنند".

این مرز در سال گذشته زمانی مورد توجه قرار گرفت که سپاه پاسداران ایران حملات موشکی و پهپادی علیه گروه‌های کرد ایرانی مستقر در شمال عراق انجام داد.

این گروه‌ها متهم به دامن‌زدن به تظاهراتی بودند که با کشته شدن یک زن کرد ایرانی در بازداشت پولیس ارشاد تهران آغاز شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تهران اشاره به سفر کنونی شمخانی به عراق گفت، این سفر از چهار ماه پیش برنامه‌ریزی شده و بر روی مسائل مربوط به گروه های مسلح در شمال عراق متمرکز است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تهدیدات اراضی عراق را نمی‌پذیرد.

ایران همچنین شبه نظامیان کرد را به همکاری با دشمن سرسخت خود اسرائیل متهم کرده و اغلب نسبت به حضور ادعایی موساد اداره جاسوسی اسرائیل در منطقه خودمختار کردستان عراق ابراز نگرانی کرده است.

سال گذشته، وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که یک تیم خرابکاری که توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده اند، شبه نظامیان کردی بودند که برای اسرائیل کار می‌کردند و قصد داشتند یک مرکز صنایع دفاعی "حساس" در شهر اصفهان را منفجر کنند.