امریکا تحریم‌های جدیدی علیه برنامه پهپادی و راکتی جمهوری اسلامی ایران وضع کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

امریکا روز سه‌شنبه، چهار نهاد و سه شخص ایرانی و ترکی را تحریم کرد.

بر اساس اعلامیه وزارت خزانه‌داری امریکا، این افراد و نهادها متهم اند که در تهیه قطعات و تجهیزات برای ساخت پهپاد و راکت توسط جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده‌اند.

امان‌الله پایدار، اصغر محمودی و همچنین مورات بوکی، یک شهروند ترکیه، فعال در شرکت هوافضای «اوزون» مستقر در ازمیر، سه نفری هستند که روز سه‌شنبه تحریم شدند.

مرکز تحقیقاتی علوم و فن‌آوری‌های دفاعی، شرکت مهندسی فرازان، شرکت سلین تکنیک و شرکت اوزون ترکیه به عنوان نهاد در فهرست تحریم‌های امریکا شامل شدند.

بر اساس اعلام دفتر کنترول دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا، این شرکت‌ها شبکه تدارکاتی‌ای را تشکیل می‌دهند که به نفع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری امریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی، در بیانیه این وزارت‌ اعلام کرد که اطلاعات و مدارک امریکا از تامین تسلیحات و پهپادهای ساخت ایران برای نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی نشان‌دهنده تضعیف امنیت منطقه‌ای و ثبات جهانی از سوی جمهوری اسلامی است.

کشورهای غربی در یک سال اخیر جمهوری اسلامی را به ارسال پهپاد به روسیه برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین متهم کرده‌اند. اما، مقامات ایرانی همواره این موضوع را رد کرده اند.

در عین‌حال، روز سه‌شنبه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه تهران را محکوم کرد.

او مدعی شد: «برخی طرف‌های اروپا به جای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها باید با پرهیز از رفتارهای خشن و سرکوب معترضان، نسبت به خواسته‌های واقعی مردم در قلمرو خود مسوولانه و انسانی رفتار کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها