مجلس نمایندگان امریکا آنتونی بلینکن را در مورد اسناد خروج از افغانستان تهدید به احضار کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا تهدید کرد در صورتی که وزارت خارجه اسناد درخواستی مربوط به خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان را ارائه نکند، احضاریه صادر خواهد کرد.

مایکل مک‌کال از آنتونی بلینکن خواسته پیش از شهادت روز پنجشنبه در این کمیته، این اسناد را تحویل دهد.

در نامه‌ای که به تاریخ ۲۰ مارچ به بلینکن فرستاده شده، آمده است که رئیس‌ کمیته روابط خارجی به طور مکرر درخواست سند جامع در مورد عقب نشینی نیروها از افغانستان را مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که به طور کلی در مورد مکاتبات خود با کنگره اظهار نظر نمی کند، اما "متعهد به همکاری با کنگره برای پاسخگویی مناسب به نیاز قانونی آنها به اطلاعات برای کمک به نظارت بر اهداف قانونی است."

قرار است آنتونی بلینکن در این هفته در کمیته‌ روابط خارجی مجلس نمایندگان شهادت دهد.

جمهوری‌خواهان از زمانی که کنترل مجلس نمایندگان را در ماه جنوری به دست گرفتند، یک سری تحقیقات از دولت جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات را آغاز کرده‌اند.

مک‌کال حتی قبل از اینکه رئیس کمیته روابط خارجی شود گفته بود که می‌خواهد عقب‌نشینی آشفته از افغانستان و وقایع این کشور را از آن زمان بررسی کند.

او خاطرنشان کرده بود که هیچ‌گاه گزارش کاملی از عملیات آشفته‌ای که در آن ۱۳ سرباز امریکایی در میدان هوایی کابل کشته شدند، صورت نگرفته است.

به‌دنبال خروج امریکا از افغانستان، صدها نفر از شهروندان امریکایی و هزاران نفر افغان که با نیروهای آمریکایی کار کرده بودند، جا ماندند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
نگاه ژرف
افغانستان و همسایگانش

رادیو

پادکست‌ها