گزارش وزارت خارجه امریکا موارد «نقض قابل توجه حقوق بشر» در هند را نشان می‌دهد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که در گزارش سالانه خود درباره اقدامات حقوق بشری، برخی مسائل مهم حقوق بشر و موارد «نقض» آن در هند را فهرست کرده است.

طبق این گزارش،‌ برخی اقلیت‌های مذهبی، مخالفان حکومت و روزنامه‌نگاران در هند از سوی «حکومت یا عوامل آن» هدف قرار گرفته‌اند.

این گزارش یک سال پس از آن منتشر شد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، در یک انتقاد مستقیم و نادر از دهلی نو گفته بود «افزایش نقض حقوق بشر در هند» توسط برخی مقامات دولتی، پولیس و مسئولان زندان‌ها را زیر نظر دارد.

براساس گزارش امریکا، موراد مهم نقض حقوق بشر در هند شامل گزارش‌های «موثق از دست داشتن حکومت هند یا عوامل آن در انجام قتل‌های غیرقانونی، شکنجه یا مجازات ظالمانه و غیرانسانی زندانیان توسط پولیس، زندانیان سیاسی و بازداشت و تحت پیگرد قرار دادن غیرقانونی روزنامه‌نگاران»، عنوان شده است.

این گزارش روز دوشنبه در حالی منتشر شد که در سال‌های اخیر، نهادهای مدافع حقوق بشری بارها نگرانی‌های‌شان را از وخامت وضعیت حقوق بشر در حکومت نارندرا مودی در هند، مطرح کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که سیاست‌ها و اقدامات دولت هند جمعیت مسلمانان این کشور را هدف قرار می‌دهد. منتقدان حکومت حزب حاکم بهاراتیا جاناتا نیز معتقدند که این حزب، از سال ۲۰۱۴ به این‌سو تضادهای مذهبی در هند را تقویت کرده است.

در گزارش وزارت خارجه امریکا نیز آمده است که «فعالان حقوق بشر گزارش دادند که دولت ظاهراً منتقدان سرسخت جامعه مسلمانان را هدف قرار داده و از بولدوزرها برای تخریب خانه‌ها و معیشت‌های آن‌ها استفاده می‌کند.»

همچنین در گزارش گفته شده که حکومت مرکزی هند، در مواقعی از «قانون پیشگیری از فعالیت‌های غیرقانونی»‌ برای بازداشت فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگارن استفاده می‌کند.

حکومت هند اما این تهامات را تکذیب می‌کند و می‌گوید که سیاست‌هایش به نفع تمام جوامع است.

پربیننده‌ترین‌ها