گلوب اند میل: طالبان، تروریست‌های حاکم بر افغانستان خود با مشکل ترور مواجهند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

روزنامه گلوب اند میل در مطلبی نوشته که طالبان به دلیل نقض حقوق بشر و حمایت از گروه‌های «تروریستی و جنایتکار» برای مقابله با گروه داعش منزوی شده‌ و بعید است که متحدی پیدا کند.

این روزنامه نوشت: «طالبان به عنوان تروریست‌های حاکم بر افغانستان، اکنون با مشکل ترور مواجه هستند.»

گلوب اند میل با اشاره به تصرف زندان‌های دولتی توسط طالبان در آگست ۲۰۲۱ نوشته که این گروه نه تنها اعضای خود را از زندان‌ها آزاد کرد، بلکه جنایتکاران محکوم و ستیزه‌جویان گروه‌های دیگری مانند داعش را نیز آزاد کرد.

این روزنامه به اعجاز امین آهنگر یکی از رهبران مخوف شاخه‌ منطقه‌ای داعش در جنوب آسیا اشاره کرده که در اپریل سال ۲۰۲۰ در ولایت قندهار توسط ریاست امنیت ملی افغانستان دستگیر شد.

این فرمانده داعش، به دلیل نقشش در فعالیت‌های تروریستی در کشمیر و افغانستان، از جمله حمله سال ۲۰۲۰ به معبد سیک‌ها در کابل تحت تعقیب بود.

پس از تسلط طالبان این عضو داعش از زندان فرار کرد. به نوشته گلوب اند میل، اکنون طالبان از آزادی او مطمئناً پشیمان هستند.

گلوب اند میل می‌نویسد که طالبان با ایجاد خلاء در زیرساخت‌های امنیتی افغانستان، زمینه حضور شبه‌نظامیان تندرو خارجی را در افغانستان به وجود آورده است.

مقاله تصریح کرده که ناتوانی طالبان برای مقابله با گروه داعش، مشکلی برای غرب نیز است؛ به طوری که تحلیلگران ناظر افغانستان هشدار داده‌اند که شکست طالبان می‌تواند افغانستان را به زمین بازی برای گروه‌های تروریستی تبدیل کند که از آنجا می‌توانند کشورهای دیگر را هدف قرار دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها