احمد مسعود ممنوعیت نوروز در افغانستان را «توطئه» طالبان برای زدودن فرهنگ مردم دانست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت در پیامی به مناسبت نوروز گفت که ممنوعیت نوروز «تلاش مذبوحانه طالبان برای زدون فرهنگ‌های کهن مردم» است.

او در این پیام، اعتراض زنان به سیاست‌های طالبان را تحسین‌برانگیز خواند و مبارزه زنان را «سنگر مقاومت در برابر فکر طالبانی» توصیف کرد.

احمد مسعود به شدت از طالبان انتقاد کرد و بر ادامه مقاومت علیه این گروه تاکید کرد. او گفت که شرط مذاکره با طالبان پذیرش دموکراسی و آزادی‌های مدنی از سوی این گروه است.
احمد مسعود هیچ اشاره‌ای به درخواست بدون پیش‌شرط رهبران و چهره‌های سیاسی دیگر از طالبان برای آغاز مذاکرات در بیرون از افغانستان نکرد.

روز یکشنبه شورای مقاومت ملی که در آن کسانی چون مارشال دوستم و یونس قانونی حضور دارند، خواهان انتخاب هیات‌های مذاکره‌کننده‌ از سوی طالبان و جریان‌های مخالف این گروه شد. آن‌ها خواستار گفتگو با طالبان در یک کشور بی‌طرف شدند.

همزمان با کاهش نبردهای مسلحانه جبهه مقاومت علیه طالبان، احمد مسعود در این پیام بیشتر بر دستاوردهای سیاسی خود تاکید کرد. او به تلاشش برای افزایش فشار بین‌المللی بر طالبان و «بازنمودن پرونده‌های جرایم جنگی طالبان در محاکم بین‌المللی» اشاره داشت.

مسعود اعتراض‌های پراگنده داخلی و گردهمایی نیروهای سیاسی در بیرون از کشور را بخشی از مقاومت عمومی مردم افغانستان تلقی کرد.

او به «خلاها و اشتباهات» جبهه مقاومت اشاره کرد اما توضیحی در این باره نداد و گفت که در سال آینده این مشکلات را برطرف می‌کند. مسعود حرفی در مورد برنامه‌هایش در سال جدید خورشیدی نزد.

احمد مسعود بدون اشاره به فرد و گروه خاصی، از منتقدان خود خواست که اختلافات را کنار بگذارند.

او گفت: «هر نوع عمل توسط هر کسی که سبب اختلاف و بی‌اتحادی گردد، بدون شک سبب خشنودی دشمن است و هیچ کمکی به جبهه و مردم و آزادی ما نمی‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها