کاهش کمک بریتانیا؛ سازمان نجات کودکان می‌گوید ممکن است پروژه‌هایش در افغانستان تعطیل شود

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

روزنامه گاردین گزارش داد که بریتانیا بودجه کمکی خود به زنان و دختران افغانستان را از ۷ میلیون پوند به ۱ میلیون پوند کاهش داده است.

مدیر عامل سازمان نجات کودکان گفته در پی این اقدام، ممکن است پروژه‌های آموزشی این سازمان برای دختران و زنان افغانستان از ماه جاری تعطیل شود.

سازمان نجات کودکان گفته است طبق تصمیم قبلی، قرار بود از سوی وزارت خارجه بریتانیا ۷ میلیون پوند برای ارایه کمک‌های ضروری در بخش بهداشت و آموزش به صد هزار نفر در افغانستان دریافت کند، اما به تازگی برایش گفته شد تنها ۱ میلیون پوند از این بودجه را به دست خواهد آورد.

این سازمان افزود که این برنامه در ماه دسامبر سال گذشته آغاز شد و طبق آن صنف‌های آموزشی برای دختران و زنان افغانستان در سرتاسر کشورهای ایجاد کرده است. با این حال، مقامات این سازمان می‌گویند حالا ممکن است با کاهش بودجه، این برنامه در ماه جاری تعطیل شود.

سازمان نجات کودکان تاکید کرد که در حال حاضر، تلاش می‌کند راه نجاتی جهت ادامه کار برای دخترانی که با خشونت، خطر ازدواج اجباری و انواع استثمار مواجه‌اند، جستوجو کند.

به گزارش گاردین، گوئن هاینز، مدیر عامل سازمان نجات کودکان گفت کودکان افغانستان که از قبل با گرسنگی و بیماری دست‌وپنجه نر می‌کنند، اکنون با مشکل کاهش بودجه از سوی بریتانیا برای دسترسی به آموزش، بهداشت و غذا مواجه‌اند.

گوئن هاینز تصریح کرد که تصمیم حکومت به قطع میلیون‌ها پوند امدادی به کودکان افغانستان، پیامی جدی به جهان دارد که نشان می‌دهد بریتانیا به آسیب‌پذیرترین کودکان و خانواده‌ها در یکی از چالش‌برانگیزترین نقاط جهان پشت می‌کند.

مدیر عامل سازمان نجات کودکان با انتقاد از این تصمیم حکومت بریتانیا افزود: «لفاظی بریتانیا مبنی بر حمایت از زنان و دختران در افغانستان اکنون پوچ است.»

سازمان نجات کودکان پس از آن‌که طالبان کار زنان در موسسات غیردولتی را ممنوع قرار داد، فعالیت‌های خود در افغانستان را به حال تعلیق درآورد. با این حال، به گزارش گاردین، این سازمان اخیراً پس از آن‌که از سوی مقام‌های طالبان اطمینان حاصل کرد که کارمندان زن در این نهاد می‌توانند کار کنند، فعالیت‌هایش را از سر گرفته است.

این در حالی است که مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا هفته گذشته گفتند که حکومت این کشور، امسال به ارزش ۲۳۷ میلیون پوند به شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان امدادرسانی کرده و به پشتیبانی از فعالیت‌های سازمان نجات کودکان ادامه خواهد داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها