وال استریت ژورنال: برخی از اعضای طالبان دختران خود را مخفیانه به مکاتب زیرزمینی می‌فرستند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

وال استریت ژورنال گزارش داد که برخی از اعضای طالبان با سرپیچی از فرمان ملا هبت‌الله، مخفیانه دختران خود را به مکاتب زیرزمینی یا برای ادامه تحصیل به کشورهای مانند پاکستان می‌فرستند.

این روزنامه می‌گوید با بسته شدن مکاتب دخترانه، صنف‌های مخفی در سراسر افغانستان افزایش یافته است.

در گزارش آمده است که با ممنوعیت آموزش دختران از سوی طالبان، مکاتب مخفی، اغلب در خانه‌ها، در سراسر افغانستان جوانه زده‌اند. به گفته این روزنامه، اگرچه برخی از صنف‌های زیرزمینی پس از افشا، بسته‌ شده‌ اما بسیاری از این مکاتب زیرزمینی با وجود محدودیت طالبان به فعالیت‌های خود ادامه داده‌اند.

وال استریت ژورنال می‌گوید برخی از مقامات طالبان به دختران خود اجازه داده‌اند که برای ادامه تحصیل در این صنف‌های مخفی شرکت کنند.

در ماه عقرب پارسال روزنامه واشنگتن پست نیز گزارش داد که شماری از دختران با رفتن به مکاتب زیرزمینی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان به شکل ظریفی از دستور طالبان سرپیچی می‌کنند.

بیش از ۵۵۰ روز است که طالبان مکاتب دخترانه را بسته است. انتظار می‌رفت که با آغاز سال جدید تحصیلی، طالبان مکاتب دخترانه را بازگشایی کند اما این اتفاق رخ نداد.

طالبان به خاطر عدم بازگشایی مکاتب دخترانه تحت فشار بین‌المللی قرار دارد.

وال استریت ژورنال می‌گوید رهبر گوشه‌گیر طالبان حتی از درون این گروه به خاطر منع آموزش دختران تحت فشار شدید قرار دارد.

گزارشگر این روزنامه از یکی از این صنف‌های زیرزمینی در کابل بازدید کرده است.

وال استریت ژورنال می‌گوید پس از سقوط رژیم اول طالبان، افغانستان تغییر کرد و زنان در این کشور توانستند کار کنند و دختران به مکتب بروند.

این روزنامه مدعی است که در دو دهه گذشته، «طالبان هم تغییر کرده است.» این روزنامه استدلال کرده که در این دوره بسیاری از اعضای طالبان در خارج از افغانستان سفر و زندگی می‌کردند، در مکان‌هایی مانند پاکستان، جایی که هم مردان و هم زنان می‌توانند تحصیل کنند.

این روزنامه می‌گوید درحالی‌که رهبر طالبان با صدور فرمان‌های از جمله منع آموزش دختران در پی تحکیم قدرت خود است، اما دستورات او به طور کامل اطاعت نشده است و مکاتب دخترانه در بخش‌های از افغانستان از جمله در شمال هرگز بسته نشدند.

یک زن که در بخش آموزش مخفی دختران فعالیت می‌کند به این روزنامه گفته است که استخبارات طالبان باوجودی که به یکی از صنف های او سر زدند اما اقدام خاصی انجام ندادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها