رویترز: سرعت پایین اینترنت از چالش‌های جدی بر سر راه آموزش آنلاین دختران در افغانستان است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

از قطع برق تا کمبود امکانات، سرعت پایین و هزینه گزاف اینترنت در کشوری که ۹۸ درصد مردم آن در فقر زندگی می‌کنند، از چالش‌های جدی بر سر راه آموزش آنلاین در افغانستان است.

براساس یک گزارش بانک جهانی پیش از تسلط طالبان، تنها ۱۸ درصد از جمعیت افغانستان به اینترنت دسترسی داشتند.

خبرگزاری رویترز در گزارش تازه‌ای به وضعیت آموزش آنلاین برای دور زدن محدودیت‌های طالبان در برابر آموزش دختران و زنان در افغانستان پردخته است.

رویترز به نقل از شرکت اوکلا که اطلاعات درباره سرعت اینترنت در نقاط مختلف جهان را جمع‌آوری می‌کند، نوشته است افغانستان از شمار کشورهایی است که کندترین اینترنت را در بین کشورهای جهان دارد.

صوفیه، یک دختر دانش‌آموز به رویترز گفته است: دختران در افغانستان با مشکل اینترنت با سرعت فوق‌العاده پایین مواجه‌اند.

سکینه نظری پس از آنکه در ماه دسامبر مجبور به ترک دانشگاه شد، یک هفته در خانه‌اش در غرب کابل صنف آنلاین آموزش زبان را امتحان کرد. اما بعد از آنکه دید مبارزه‌اش با سرعت پایین اینترنت نتیجه نمی‌دهد، ناگزیر شد صنف را ترک کند.

سکینه به رویترز گفته است علاوه بر سرعت پایین اینترنت، ما گاهی در ۲۴ ساعت تنها نیم ساعت برق داریم.

برخی از شهروندان افغانستان از ایلان ماسک، رئیس اجرایی اسپیس‌ایکس می‌خواهند سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک خود را در اختیار مردم افغانستان بگذارد.

آقای ماسک پیش از این خدمات مشابهی را در اختیار مردم اوکراین و ایران گذاشته است. برخی از کاربران توییتر این درخواست را با ایلان ماسک مطرح کرده‌اند.

با این حال سخنگویان اسپیس‌ایکس به سوالات رویترز در این باره پاسخ نگفته‌اند.