اوکراین خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

پس از انتشار خبر استقرار تسلیحات اتومی تاکتیکی روسیه در بلاروس، اوکراین روز یکشنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا نشست اضطراریی را برای «مقابله با باج‌گیری هسته‌ای کرملین» برگزار کند.

روسیه گفته است که استقرار این سلاح‌ها پاسخی به حمایت نظامی فزاینده غرب از اوکراین است.

پوتین طرح استقرار سلاح اتمی تاکتیکی در خاک بلاروس را در یک مصاحبه تلویزیونی که روز شنبه پخش شد اعلام کرد. او گفت که این طرح پاسخی به تصمیم بریتانیا است که هفته گذشته به اوکراین وعده گلوله‌های ضدزرهی حاوی اورانیوم ضعیف‌شده را داد.

پوتین استدلال کرد که روسیه با استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی خود در بلاروس، از آمریکا پیروی می‌کند. وی خاطرنشان کرد که واشنگتن دارای تسلیحات هسته‌ای در بلجیم، آلمان، ایتالیا، هالند و ترکیه است.

او گفت: «ما همان کاری را انجام می‌دهیم که آن‌ها برای دهه‌ها انجام ‌داده‌اند. آن‌ها را در برخی کشورهای متحد خود مستقر می‌کنیم، سکوهای پرتاب را آماده می‌کنیم و خدمه‌شان را آموزش می‌دهیم.»

وزارت خارجه اوکراین روز یکشنبه در بیانیه‌ای این اقدام روسیه را محکوم کرد و خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شد.

در این بیانیه آمده است: «اوکراین انتظار دارد اقدام موثری برای مقابله با باج‌‌گیری هسته‌ای کرملین از سوی بریتانیا، چین، امریکا و فرانسه انجام شود. جهان باید علیه کسی که آینده تمدن بشری را به خطر می‌اندازد متحد شود.»

در عین زمان، خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، گزارش داد که یک پهپاد تو۱۴۱ اوکراینی یک ساختمان مسکونی را در ۱۷۵ کیلومتری جنوب مسکو هدف قرار داده است. این محل حدود ۳۰۰ کیلومتر از مرز اوکراین فاصله دارد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این پهپاد پس از آن سقوط کرد که سیستم پارازیت الکترونیکی ناوبری آن را غیرفعال کرد.

پهپادهای اوکراین هرازگاهی اهدافی را در عمق خاک روسیه هدف قرار می‌دهند اما مقامات اوکراینی تا هنوز مسئولیت آن را نپذیرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها