کمیته بین المللی نجات از کاهش کمک‌های بریتانیا به افغانستان بحران‌زده انتقاد کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۴

موسسه خیریه کمیته بین‌المللی نجات روز دوشنبه گفت که کاهش کمک‌های بشری بریتانیا به افغانستان، رسیدگی به بحران انسانی در این کشور را دشوار می‌کند.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفت که «بریتانیا کمک‌های خود به افغانستان و پاکستان را در سال آینده ۵۳ درصد کم می‌کند.»

کمیته نجات می‌گوید که کمک‌های بشری به افغانستان و پاکستان از ۳۰۴ میلیون به ۱۴۱ میلیون پوند تقلیل یافته است.

کاهش کمک‌ها شامل پروژه‌های مربوط به زنان و دختران در افغانستان نیز می‌شود. موسسه نجات کودکان در بریتانیا در ۴ حمل گفت که وزارت خارجه بریتانیا بیش از ۹۰ درصد کمک مالی به یک پروژه این موسسه برای حمایت از زنان و دختران آسیب‌پذیر در افغانستان را قطع کرده است.

این برنامه به بیش از ۱۰۰ هزار نفر خدمات اساسی چون بهداشت و آموزش ارائه می‌کند.

کاهش کمک‌های بین‌المللی به افغانستان، به رغم تشدید بحران بشری، محدود به بریتانیا نیست. سازمان ملل امروز اعلام کرد که تنها پنج درصد از ۴.۶ میلیارد دالر درخواستی برای کمک‌های بشردوستانه در سال ۲۰۲۳ به افغانستان را دریافت کرده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل هشدار داده بود که بدون منابع فوری، میلیون‌ها نفر از دسترسی به کمک‌های نجات‌بخش محروم خواهند شد.

این دفتر افزود که افغانستان «بزرگ‌ترین و شدیدترین بحران بشردوستانه جهان» را تجربه می‌کند و با این وجود، «کمترین» میزان حمایت مالی در جهان را برای عملیات کمک‌رسانی دریافت کرده است.

سازمان ملل برای کمک به ۲۳ میلیون، از ۲۸ میلیون نفر نیازمند به کمک در سال ۲۰۲۳ در افغانستان، ۴.۶ میلیارد دالر درخواست کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها