امریکا: شورای امنیت در مورد «تصمیم نفرت‌انگیز» طالبان در باره کار زنان جلسه برگزار می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که شورای امنیت در مورد ممنوعیت کار زنان افغان در دفاتر سازمان ملل در افغانستان، فردا پنجشنبه تشکیل جلسه خواهد داد.

او این تصمیم طالبان را «نفرت‌انگیز» خواند.

این جلسه در پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

سفیر امریکا در توییتر نوشت که کارمندان زن افغان بخش جدایی‌ناپذیر توزیع خدمات و کمک‌های بشردوستانه در افغانستان اند. به گفته او، آنها «کمک‌های نجات بخش را به دست اقشار آسیب‌پذیر در افغانستان می‌رسانند.»
این نخستین بار نیست که شورای امنیت بنا به درخواست امریکا در مورد سیاست‌های طالبان علیه زنان جلسه برگزار می‌کند.
توماس گرینفیلد در ماه دلو ۱۴۰۱ نیز خواستار تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت در مورد لغو ممنوعیت‌ کار زنان در سازمان‌های امدادی و تحصیل در دانشگاه‌ها و مکاتب شد. شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای از طالبان خواست تا تمام اقدامات ظالمانه علیه زنان و دختران افغان را لغو کند.
طالبان به رغم درخواست مکرر اعضای شورای امنیت، بر دامنه محدودیت و ممنوعیت برای زنان افزوده است. این گروه معمولاً این درخواست‌ها را زیر نام «مداخله در امور داخلی افغانستان» رد می‌کند.
سازمان ملل روز سه شنبه گفت که طالبان به طور شفاهی دستور ممنوعیت کار کارمندان زن افغان را در دفاتر این سازمان در افغانستان داده است. انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل این اقدام طالبان را محکوم کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید