فاکس‌نیوز: افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن تروریستان تبدیل شده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱

شبکه خبری فاکس‌نیوز امریکا به نقل از کارشناسان مبارزه با تروریسم گزارش داده که افغانستان در پی خروج امریکا، دوباره به «پناهگاه امن تروریستی» تبدیل شده است.

به گزارش این شبکه، رشته حملات اخیر داعش در پی خروج کامل امریکا و پایان مبارزه این کشور با تروریسم، باعث جلب توجه شده است.

به گزارش فاکس‌نیوز، عدم حضور امریکا در فضای افغانستان، زمینه را برای فعالیت مرگبار داعش خراسان فراهم کرده است.

این شبکه به نقل از بیل روجیو، سردبیر نشریه «لانگ وار ژورنال» نوشته که در حال حاضر امریکا قابلیت‌های محدودی در افغانستان دارد.

به گفته او، یکی از مشکلاتی که امریکا را در افغانستان با مشکل روبه‌ور کرده، عدم دسترسی آن به منابع اطلاعاتی معتبر در افغانستان است.

فاکس‌نیوز به نقل از کنت مک‌کنزی، فرمانده پیشین ستاد مرکزی امریکا نوشته که امریکا در حال حاضر نسبت به زمانی که در افغانستان حضور داشت، تنها از دو درصد قابلیت‌ برای گردآوری اطلاعات استخباراتی برخوردار است.

ادعای حضور ده‌ها امریکایی در زندان طالبان

بیل راجیو به فاکس‌نیوز گفته که در حال حاضر «ده‌ها امریکایی» در اسارت طالبان هستند که این امر هم کار را برای هدف قرار دادن تروریست‌ها دشوار کرده است؛ ادعایی که مقام‌هایی امریکایی تا اکنون درباره آن توضیح نداده‌اند.

پیش از این طالبان نیز درباره حضور ده‌ها امریکایی در زندان این گروه چیزی نگفته‌اند.

به گزارش این شبکه امریکایی، یکی از محدودیت‌های دسترسی امریکا به افغانستان فاصله جغرافیایی است. اگرچه امریکا با فرستادن هواپیماهای بدون سرنشین می‌تواند اطلاعاتی گردآوری کند، ولی این امر قابلیت محدودی برای امریکا فراهم می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
اوبر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها