شورای علمای شیعه از طالبان برای توقف آموزش فقه جعفری در دانشگاه بامیان ابراز تاسف کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳

شورای علمای شیعه افغانستان از تصمیم وزارت تحصیلات عالی طالبان برای توقف آموزش فقه جعفری در نصاب دانشگاه بامیان اظهار تاسف کرد.

شورای علمای شیعه می‌گوید که در دیدار با وزیر تحصیلات طالبان از او تقاضا شد که آموزش فقه جعفری در دانشگاه بامیان ادامه یابد.

در ماه جوازی پارسال، طالبان تدریس فقه جعفری را در دانشگاه بامیان متوقف کرد.

شورای علمای شیعه روز چهارشنبه ۲۳ حمل در بیانیه‌ای گفت که وزیر تحصیلات طالبان درخواست این شورا مبنی بر ادامه آموزش فقه جعفری در دانشگاه بامیان را به شورای رهبری این وزارت واگذار کرد.

در بیانیه شورای علما آمده است که شورای رهبری وزارت تحصیلات طالبان این درخواست را رد کرده است.

اسناد رسیده به افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که وزارت تحصیلات طالبان با رد این درخواست گفته است «یک نظام واحد نیازمند نصاب و قانون واحد می‌باشد.»

مصوبه طالبان دلایل متعددی را برای رد شمولیت فقه جعفری در نصاب دانشگاه‌ها آورده است.

وزارت تحصیلات عالی طالبان در این سند اظهار داشته که شمولیت فقه جعفری در نصاب دانشگاه‌ها، مستلزم ایجاد صنف‌های جداگانه و جذب استادان جداگانه است. در سند همچنین آمده که شمولیت فقه جعفری در دانشگاه‌ها، می‌تواند منجر به ایجاد زمینه مناقشه در میان دانشجویان نیز شود.

طالبان همچنین ادعا کرده‌اند که تمام کشورهای اسلامی دارای یک نصاب دانشگاهی واحد هستند.

وزارت تحصیلات عالی طالبان تصریح کرده که شمولیت فقه جعفری در دانشگاه‌ها، سبب می‌شود که سایر مذاهب موجود در افغانستان نیز خواستار نصاب جداگانه شوند.

با این حال، شورای علمای شیعه گفته شمولیت فقه جعفری «به علاوهٔ اینکه حق مسلّم جمعیت چند میلیونی شیعیان افغانستان می‌باشد، در راستای تحکیم اخوت اسلامی و وحدت ملی و جلب اعتماد مردم می‌تواند گام مؤثری باشد.»
این شورا گفته که دلایل تصمیم وزارت تحصیلات طالبان قناعت بخش نیست و این شورا متعهد است موضوع را از طریق مقامات ارشد طالبان پیگیری کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جنگ ما
نگاه ژرف

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید