سازمان ملی مهاجرت ایران می‌گوید «۵۵ درصد مهاجرین افغانستان در کشور ما هستند»

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۵

عبدالله مبینی، رئیس سازمان ملی مهاجرت ایران می‌گوید: «۵۵ درصد مهاجرین افغانستان در کشور ما هستند و مابقی در سایر کشورها حضور دارند.»

آقای مبینی روز سه‌شنبه از «بی‌عدالتی» در کمک‌های بین‌المللی به مهاجرین انتقاد کرده و گفته شاید «بخشی از قصور خود ما» در این مساله نقش داشته باشد.

تسنیم، خبرگزاری دولتی متعلق به جمهوری اسلامی ایران گزارش داده است که عبدالله مبینی می‌گوید برخی از کشورها به شمول ترکیه و امارات متحده عربی به پدیده «مهاجرت» به عنوان «یک سرمایه اجتماعی» نگاه می‌کنند و از جنبه‌های مختلف ان استفاده می‌کنند.

او با انتقاد از طرز نگاه رایج به مهاجران در ایران گفته است ما مرکزی نداشتیم که تحلیل کند که «پدیده مهاجرت» می‌تواند چه سودی برای ایران داشته باشد.

او تاکید کرده که تاکنون بیشتر به ابعاد «تهدیدمحور مهاجرت» پرداخته شده است.

بعد از ورود طالبان به کابل در ۲۴ اسد ۱۴۰۰ موجی از مهاجران افغانستان از گذرگاه مرزی عازم ایران شدند. با گذشت نزدیک به بیست ماه از تسلط طالبان به کابل، جمهوری اسلامی ایران هزاران مهاجر افغان را به افغانستان بازگشت داده است.

طبق اظهارات مقام‌های ایرانی، دست‌کم ۵ میلیون مهاجر اهل افغانستان در ایران زندگی می‌کنند.

فعالان حقوق بشر همواره از بدرفتاری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با مهاجران افغان، تبعیض سیستماتیک در برابر آن‌ها و دسترسی نداشتن مهاجران به خدمات ضروری ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.