سخنرانی امینه محمد درباره شناسایی طالبان "اجندای نشست دوحه را مختل کرد"

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۲

یک منبع دیپلوماتیک در قطر روز سه‌شنبه به خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت سخنرانی امینه محمد در دانشگاه پرینستون اجندای نشست دوحه را مختل کرد.

به گفته این منبع اگر امینه محمد محتوای نشست را فاش نکرده بود، جلسه دوحه با تمرکز بیشتر بر «به رسمیت شناختن طالبان» برگزار می‌شد.

او که نخواست نام و مقامش ذکر شود، به مریم رحمتی، خبرنگار اعزامی افغانستان اینترنشنال به دوحه گفت که در این جلسه قرار بود یک گروه تماس با طالبان تشکیل شود که بتواند شرایط جامعه جهانی را به طالبان توضیح دهد.

امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه (۲۸ حمل) در نشستی در دانشگاه پرینستون امریکا گفت این سازمان قصد دارد تا نشستی را در روزهای آینده برای بحث در مورد شرایط به رسمیت شناختن حکومت طالبان برگزار کند.

خانم محمد افزود «ما امیدواریم که گام‌های کوچکی را در مسیر به رسمیت شناختن طالبان بر اساس اصول برداریم ولی آیا این امر ممکن است، من نمی‌دانم. اما این بحث باید اتفاق بیفتد. طالبان آشکارا خواهان به رسمیت شناخته شدن هستند، و این اهرمی است که ما داریم.»

نشر این اظهارات در رسانه‌ها، با واکنش گسترده افغان‌ها در داخل و خارج از کشور مواجه شد. در آخرین مورد تظاهرات‌هایی در کابل، تخار و بیش از پانزده شهر دیگر در سرتاسر جهان برگزار شد که از سازمان ملل می‌خواستند از هر اقدامی که منجر به رسمیت دادن به رژیم طالبان شود، پرهیز کند.

در یکی از واکنش‌ها کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از امینه محمد خواست تا به‌خاطر اظهارات اخیرش در مورد به رسمیت‌شناختن طالبان، از مردم افغانستان، به‌ویژه زنان معذرت بخواهد.

معترضان گفته بودند سخنان خانم محمد «روان میلیون‌ها نفر را در افغانستان جریحه‌دار و آنان را ناامید کرده است.»

همچنین در روزهای گذشته فعالان زن از داخل و خارج از کشور با ارسال نامه‌های سرگشاده، نگرانی خود را درباره اجندای نشست دوحه ابراز کردند.

دومین روز نشست دوحه، مذاکرات رسمی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با ۲۰ نماینده ویژه کشورها برای افغانستان روز سه‌شنبه آغاز شده است.

خبرنگار اعزامی افغانستان اینترنشنال به دوحه گفت این جلسه پشت درهای بسته برگزار می‌شود و تاکنون به هیچ رسانه‌ای اجازه پوشش داده نشده است.

این نشست در هتل «شرق» در پایتخت قطر برگزار شده است.

یک منبع دیپلوماتیک در قطر روز دوشنبه، در نخستین روز نشست دوحه گفته بود این جلسه «در واقع آغاز فرایند به رسمیت شناختن طالبان است.»

این دیپلومات در هتل «شرق»، محل برگزاری نشست دوحه، گفت که این نشست آغاز گفت‌وگوها برای پیدا کردن راهی است برای اینکه چگونه می‌شود با طالبان مذاکره کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید