خیابانی در پایتخت اتریش به نام مهسا امینی، زن ایرانی قربانی پولیس مذهبی ایران نام‌گذاری شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

یک خیابان در ویانا، پایتخت اتریش به طور دایم به نام ژینا مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کُرد ایرانی نام‌گذاری شده است.

مهسا امینی در سنبله ۱۴۰۱ به دست ماموران گشت ارشاد، پولیس مذهبی جمهوری اسلامی ایران به قتل رسید و کشته شدنش به شکل گرفتن جنبش «زن، زندگی، آزادی» انجامید.

مارینا هانکه، مشاور شهردار شهر ویانا و عضو حزب سوسیال دموکرات اتریش اعلام کرد که در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران، خیابانی در این شهر به نام ژینا مهسا امینی نام‌گذاری شده است.

حزب سوسیال دموکرات و شهرداری ویانا در بیانیه خود ضمن حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، اعلام کردند این نخستین بار در جهان است که با رای اعضای شورای شهر، نام ژینا مهسا امینی به طور دائم بر یکی از خیابان‌ها نهاده می‌شود.

بعد از اعتراضات سرتاسری مردم ایران، که به دنبال قتل حکومتی ژینا مهسا امینی صورت گرفت، در بسیاری از کشورهای دنیا اعلام شد اماکن و خیابان‌هایی را به نام مهسا امینی نام‌گذاری می‌کنند.

پیشتر خیابان‌ها و مکان‌هایی در بلژیک، فرانسه و کانادا به نام ژینا مهسا امینی نام‌گذاری شده‌اند.

شورای شهر اتاوا هم تصویب کرد که برای حمایت از زنان ایرانی، نام بخشی از خیابان مقابل سفارت سابق ایران در کانادا، به نام «مهسا امینی» تغییر خواهد کرد.

همچنین در جریان خیزش علیه جمهوری اسلامی شهردار نوفل‌لوشاتو اعلام کرد تابلویی که تصویر روح‌الله خمینی روی آن نصب شده را از دید عمومی پنهان می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.