سفیر افغانستان در دهلی: نگذاشتیم کاردار طالبان وارد ساختمان سفارت شود

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

سفیر افغانستان در دهلی گفته او همچنان به کارش ادامه می‌دهد و فردی که خود را به عنوان کاردار طالبان برای این سفارت معرفی کرده بود، اجازه ورود به سفارت ندارد.

فرید ماموندزی روز دوشنبه (۲۵ ثور) در ویدئویی خبر برکناری‌اش را «شایعه» خواند و گفت که این سفارت ارتباطی با طالبان ندارد.

آقای ماموندزی از دولت هند خواست با در نظرداشت اراده مردم و در همخوانی با اصول دیپلوماتیک در مورد قادرشاه که در حال حاضر هیچ وظیفه‌ای در سفارت ندارد، تصمیم بگیرد.

او تاکید کرد که «من وظایف محوله را در همکاری با دیپلومات‌ها و همکاران با عزت خود به پیش می‌برم و تمام شایعاتی را که از سوی برخی از رسانه‌ها خلاف اصول خبرنگاری و بدون گرفتن نظر سفارت منتشر کرده‌اند، رد می‌کنم.»

آقای ماموندزی گفت بعد از ماه اسد ۱۴۰۰ سفارت افغانستان در دهلی هیچ رابطه سیاسی با کابل ندارد؛ با این حال، به ارائه خدمات به شهروندان افغانستان در هند ادامه می‌دهد.

پیش از این گزارش‌هایی پخش شده بود که این سفارت به نمایندگان طالبان واگذاشته شده، ولی سفارت افغانستان این گزارش‌ها را «مغرضانه و خرابکارانه» خواند.

در همین حال، سه نسخه از نامه‌هایی به دست افغانستان اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهند امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان سرپرست جدیدی برای سفارت افغانستان در دهلی معرفی کرده است.

براساس نامه‌ای که در روز پنجم ثور ۱۴۰۲ صادر شده، وزیر خارجه طالبان «هدایت» داده است که محمد قادرشاه «از تاریخ صدور این امریه از امور سفارت افغانستان در دهلی جدید الی امر ثانی سرپرستی کند و از اجراآت خویش اطمینان دهد.»

در نامه جداگانه‌ای که در همان تاریخ صادر شده، لطف‌الله خپلواک، رئیس منابع بشری وزارت امور خارجه طالبان براساس حکم ملا حسن آخند، رئیس‌الوزرای این گروه، پایان وظیفه فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در دهلی را «منظور» کرده است.

وزارت خارجه طالبان از «خدمات و حسن همکاری» آقای ماموندزی سپاسگزاری کرده و از او خواسته است که «به منظور پیشبرد وظایف بعدی عندالموقع به مرکز مراجعه کند.»

در نامه دیگری که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده، دیده می‌شود که قادر شاه، دیپلومات سابق سفارت افغانستان در دهلی به وزارت امور خارجه طالبان اطلاع داده است که فرید ماموندزی از روز چهارشنبه (۱۶ حمل) در خارج از هند به سر می‌برد و بنابراین، خودش مسئولیت سرپرستی این سفارت را به عهده دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اوبر
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها