زیان ظروف آلومینیمی؛ خون کودکان پناهنده افغان در امریکا به سرب آلوده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

نتایج یک پژوهش علمی در امریکا نشان می‌دهد که کودکان پناهنده افغان در ایالت واشنگتن امریکا بالاترین میزان سرب خون را در میان کودکان مهاجر دارند. طبق این تحقیق، آلودگی این کودکان به سرب به استفاده از ظرف‌های آلومینیمی از جمله دیگ‌ بخار در خانه مهاجران افغان مرتبط است.

این تحقیق در مجله علمی تاثیرشناسی و اپیدمی محیطی (Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology) نشر شده و پژوهشگران با بررسی ظروف استفاده شده در خانه‌های پناهندگان دریافتند که استفاده از دیگ بخار می‌تواند تا ۶۵۰ برابر میزان مجاز برای کودکان، سرب وارد خون آنان کند.

این تحقیق در سال ۲۰۲۲ چاپ شده و پژوهشگران با استفاده از یک آنالایزر فلورسانس اشعه ایکس دریافتند که در مقایسه با ظروف آلومینیمی استفاده شده توسط افغان‌های مهاجر، دیگ‌های فولادی ضدزنگ میزان بسیار کمتری سرب را انتقال می‌دهند.

نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که این کودکان به دلیل استفاده از ظروف آلومینیمی حاوی سرب، در معرض آلودگی قرار اند.

این تحقیق بیانگر آن است که مسمومیت با سرب در دوران کودکی یکی از قابل پیشگیری‌ترین بیماری‌های غیرعفونی اما در عین حال یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت کودکان در سراسر جهان است.

یکی از پیامدهای نگران‌کننده قرار گرفتن در معرض این فلز سمی برای کودکان این است که می‌تواند رشد عصبی کودک را مختل کند و بر یادگیری و هوش کودکان تاثیر بگذارد.

بنزین سرب‌دار، لحیم‌کاری قوطی‌های غذا، لعاب‌های سرامیکی، لوله‌‌های سربی به کار برده شده در سیستم‌های آب آشامیدنی، زباله‌های الکترونیکی و همچنین آلودگی خاک از طریق سایت‌های صنعتی مواردی از آلاینده‌های محیطی سرب‌دار به شمار می‌روند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.