بی‌اعتمادی به طالبان؛ وزیر خارجه ایران می‌گوید ملاک سنجش بررسی فنی است، نه «بیانیه سیاسی»

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد دلایل طالبان برای عدم رعایت حقابه ایران ابراز تردید کرد.امیرعبداللهیان در واکنش به بیانیه رئیس الوزرای طالبان گفته که ملاک میزان آب در بندهای افغانستان «بازدید فنی و عینی است و نه بیانیه سیاسی.» طالبان خشکسالی را علت نرسیدن آب به ایران اعلام کرد.

در بیانیه رئیس الوزرا آمده است با این که طالبان به معاهده آب سال ۱۳۵۱ متعهد است، اما به دلیل خشکسالی دربندهای کمال خان و کجکی آبی وجود ندارد که در اختیار ایران قرار گیرد.

مولوی عبدالکبیر، رئیس جمهور و وزیرخارجه ایران را به ناآگاهی از وضعیت آب‌ها در افغانستان متهم کرد و درخواست‌های مکرر شان برای دریافت حقابه را نامناسب توصیف کرد.

در واکنش به این بیانیه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دلایل رسمی طالبان را نپذیرفت و بر بازدید و سنجش فنی میزان آب در بندهای افغانستان تاکید کرد.

او در توییتر نوشت:‌ «در ماه‌های اخیر مکررا از ملامتقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان خواستم طبق عهدنامه هیرمند، به تعهدات خودشان عمل کنند و امکان بازدید هیات‌های فنی و سنجش میزان آب را فراهم کنند، که نکردند.»

او با لحنی کنایه آمیز افزود: «ملاک بود و‌ نبود آب، بازدید فنی و عینی است و‌ نه صدور بیانیه سیاسی.»

پیش از این وزیر خارجه طالبان در پاسخ به درخواست امیرعبداللهیان و دیگر مقامات ایرانی برای دریافت حقابه گفته بود که باید منتظر باران باشند تا آب کافی برای مصرف دو کشور پیدا شود.

در همین حال، حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران در توییتر نوشت که «تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که حکومت افغانستان در برخی نقاط با انحراف مسیر آب و ایجاد بندهای متعدد، مانع رسیدن آب به ایران شده است.»

به نظر می‌آید که به رغم اصرار تهران، طالبان از پذیرش هیئت فنی ایرانی برای سنجش میزان آب و رسیدن آب دریاها به خاک ایران بر اساس معاهده رسمی دو کشور خودداری کرده است.

تازه‌ترین خبرها