افزایش تنش آبی؛ جمهوری اسلامی برای طالبان ضرب‌الاجل یک ماهه تعیین کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در افغانستان به طالبان ضرب‌الاجل یک ماهه داد تا حقابه ایران را بدهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کاظمی قمی گفته اگر ثابت شود در بند کجکی آب است و طالبان حقابه ایران را نمی‌دهد، حجت تمام است و طالبان باید پاسخگوی کارش باشد.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران افزود «مقام‌های طالبان می‌دانند اگر بخواهند در افغانستان یک حکومت باثبات برپا باشد باید تعامل سازنده‌ای با همسایگان داشته باشند.»

بحث بر سر حقابه ایران از رودخانه هلمند (هیرمند) پس از اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، در جمع مردم سیستان و بلوچستان در جنوب ایران با لحن تندتری دنبال می‌شود.

آقای رئیسی در آن سفر خطاب به طالبان گفته بود «حرف من را جدی بگیرید تا بعدا گلایه نکنید.»

رئیس‌جمهور ایران با لحن کم‌سابقه‌ای طالبان را تهدید کرد وگفت: «می‌خواهم به حاکمان افغانستان عرض کنم که این سخن بنده را مطلب عادی تلقی نکنند، بسیار جدی بگیرند؛ به مسئولین و حاکمان افغانستان اخطار می‌کنم که حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان را سریعا بدهند.»

به‌دنبال این اظهارات طالبان بیانیه‌ای نسبتا تندی صادر کرد و از مقام‌های ایرانی خواست که از «اظهارات تحریک‌آمیز» خودداری کنند.

تنش‌های لفظی اما اینک ابعاد جدی‌تری به خود گرفته و یکی از مقام‌های جمهوری اسلامی به تازگی گفته‌ است که مسئولین ایران اشرف غنی نیستند و نیروهای ایرانی نیز «سربازان فراری امریکا» نیستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها