لوموند: با هجوم روس‌های فراری از جنگ به امارات، شهر دوبی با کمبود مسکن روبه‌رو شده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

لوموند گزارش داد که با فرار متخصصان روسی از شرکت اجباری در جنگ اوکراین و هجوم آنها به امارات متحده عربی، قیمت اجاره مسکن در دوبی، در ۱۲ ماه گذشته، ۲۵ درصد افزایش یافته است.
با افزایش ۱۲۵ درصدی خرید مستغلات توسط روس‌ها در ۲۰۲۲، بازارهای املاک دوبی با کمبود مسکن روبه‌رو شده است.

روزنامه لوموند به نقل از دفاتر معاملات املاک در شهر دوبی نوشته که هجوم روس‌ها در سال گذشته به این شهر تا حدی بوده که آپارتمان‌ها و خانه‌هایی که وارد بازار می‌شدند در ظرف دو روز به فروش می‌رسیدند.
براساس اطلاعات املاک بتر هومز، در سال ۲۰۲۲ روس‌ها بزرگترین خریداران بین‌المللی املاک دوبی بودند. به گفته لوک رمینگمتون، مدیر عامل یک آژانس املاک و مستغلات در دوبی، برخی از روس‌ها با خرید خانه در این شهر می‌خواهند سرمایه خود را حفظ کنند.
تخمین این که چه تعداد روس از زمان شروع جنگ اوکراین در امارات متحده عربی مستقر شده‌اند متفاوت است. روزنامه لوموند می‌نویسد که جمعیت شهروندان روس بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار متغیر است.
این در حالی است که کل امارات متحده عربی حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد که ۳.۵ میلیون آن در دبی زندگی می‌کنند.
آقای رمینگتون به لوموند گفت که بسیاری از خریداری‌ان روسی این شرکت آماده هستند تا خریدهای خود را به صورت نقدی انجام دهند و بعضی از آنها نیز شیوه‌های دیگری مانند ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می‌کنند.
شتاب روس‌ها برای خرید مسکن در دوبی تا جایی پیش رفته در مناطق مسکونی با رتبه بالا مانند دبی هیلز دیگر شرکت‌های مشاور املاک تقریبا خانه دیگری در دسترس ندارند.
یکی از اهالی این محله به لوموند گفت که در چندین نوبت روس‌ها در خانه او را زدند و به او پیشنهاد خرید نقدی با قیمت‌های بسیار بالاتر از نرخ بازار دادند.
دبی یکی از مراکز جذب سرمایه جهان، اکنون به خانه الیگارشهای روسی تبدیل شده که مشتاق حفاظت از سرمایه خود هستد.
نیویورک تایمز در هفته‌های پس از حمله روسیه به اوکراین گزارش داد که امارات متحده عربی به مقصد شماره یک جت‌های خصوصی روسی تبدیل شده است.
کشتی‌ها و قایق‌های تفریحی متعلق به سرمایه‌داران روسی که با تحریم‌های امریکا و اروپا روبه رو هستند حالا در سواحل امارات دیده می‌شوند.
لینا خطیب، مدیر موسسه خاورمیانه در دانشگاه سواس لندن، در توضیح تمایل روس‌ها برای اقامت در دبی به لوموند گفت: «امارات متحده عربی هرگز روابط خود را با روسیه و نهادهای تجاری روسیه قطع نکرده است. سیاست خارجی آنها مبتنی بر توانایی آنها در گفتگو با طیف بسیار گسترده‌ای از بازیگران است، آنها خود را در هیچ جبهه سیاسی قرار نمی‌دهند.» 

یکی از ساکنان روس مقیم دوبی نیز به لوموند گفت: «تابستان گذشته در اروپا بودم و هر جا پرچم اوکراین را دیدم. وقتی روسی هستید زندگی در غرب آسان نیست. اما اینجا در امارات، اوکراینی یا روسی بودن نه یک امتیاز است و نه یک عیب. علاوه بر این، فرصت‌های حرفه‌ای زیادی در اینجا وجود دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها