دختران پاکستانی بازمانده از تحصیل در افغانستان در دانشگاه‌های پاکستان 'جذب می‌شوند'

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

پاکستان فرصت ادامه تحصیل را برای دانشجویان دختر پاکستانی که به دلیل بسته بودن دانشگاه‌ها به روی زنان در افغانستان از ادامه تحصیل بازمانده‌اند، فراهم می‌کند.

شورای پزشکی پاکستان می‌گوید که این دانشجویان به شرط عبور از 'امتحان سنجش دانش' می‌توانند به تحصیل در این کشور ادامه دهند.

پیش از این دانشجویان دختر پاکستانی بازمانده از تحصیل در افغانستان، با برگزاری تظاهراتی خواهان دریافت برگه پذیرش در دانشگاه‌های پاکستان شده بودند.

در پی این درخواست، کمیسیون پزشکی سابق پاکستان که اکنون منحل شده از این دانشجویان حمایت نکرد. زیرا بسیاری از آنها در آزمون پذیرش کالج‌های پزشکی و دندان‌پزشکی ناکام شده بودند و بدون کسب اجازه یا اطلاع به شورای پزشکی پاکستان، در افغانستان ثبت‌نام کرده بودند.

شورای پزشکی و دندان‌پزشکی پاکستان روز پنجشنبه (چهارم جوزا) در بیانیه‌ای اعلام کرد که به‌رغم این ملاحظات، تصمیم گرفته است تا به این دانشجویان فرصتی برای شرکت در امتحان بدهد.

براساس بیانیه این شورا، دانشجویانی که به دلیل جنگ اوکراین از تحصیل بازمانده‌اند نیز مشمول این آزمون هستند.

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی این نهاد علمی، از ۵۱۲ داوطلب در نظر گرفته شده برای این امتحان، ۳۶۰ دانشجو در این آزمون حاضر شده‌اند.

این ارزیابی در دانشگاه پزشکی راولپندی برگزار شده است.

«آموزن معادل‌یابی ملی» در پاکستان هر سال دو بار برگزار می‌شود تا سطح دانش و مهارت‌های حرفه‌ای دانشجویانی معلوم شود که تا حدی تحصیلات خود را در کشورهای خارجی فرا گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.