شمارش آرای دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه آغاز شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

با پایان یافتن مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، شمارش آرای اخذ شده، آغاز شد.

در این مرحله کمال قلیچداراوغلو با رجیب طیب اردوغان رقابت می‌کرد.

این اولین بار بود که انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به مرحله دوم کشیده شد و بیش از ۱۹۱ هزار شعبه اخذ رای در ۹۷۳ شهرستان برپا شد.

در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از استقبال گسترده رای‌دهندگان از انتخابات بود، اما به نوشته خبرگزاری رویترز، در برخی حوزه‌ها استقبال از انتخابات، کمتر از مرحله اول بود.

مقامات ترکیه اعلام کردند که ۶۰۰ هزار نیرو و ۷۳ بالگرد تامین امنیت دور دوم انتخابات را بر عهده دارند.

کمال قلیچ‌داراوغلو، نامزد دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، هنگام انداختن رای خود در صندوق، از مردم خواست که به «دموکراسی واقعی» رای دهند و گفت که «آزادی به کشور ما خواهد آمد.»

در روزهای اخیر، سینان اوغان، نامزدی که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با پنج درصد آرا، رتبه سوم را کسب کرده بود، از رجب طیب اردوغان اعلام حمایت کرد.

او‌ کاندیدای ائتلاف آتا بود، اما «حزب عدالت» یکی از اعضای ائتلاف آتا از کمال قلیچ‌داراوغلو حمایت خواهد کرد.

همچنین در روزهای اخیر، امید اوزداغ، رهبر حزب ظفر، که مخالف حمایت‌های ترکیه از پناهنجویان است، از کمال قلیچ‌داراوغلو حمایت کرد.

اردوغان ۶۹ ساله در دور اول انتخابات ۴۹.۵۱ درصد آرا و رقیب اصلی او، قلیچداراوغلو با ۴۴.۸۸ درصد آرا را به دست آورده بودند.

انتخابات روز یکشنبه مشخص می‌کند که آیا اردوغان سرانجام پس از ۲۰ سال از قدرت کنار گذاشته خواهد شد، یا او همچنان زمام حکومت را در ترکیه در اختیار خواهد داشت.

نتیجه این انتخابات، نه تنها برای ۸۵ میلیون نفر جمعیت ترکیه تعیین‌کننده است، بلکه از آنجا که ترکیه یکی از اعضای ناتو است و موقعیت استراتژیکی در منطقه دارد، اهمیت بسیار بین‌المللی یافته است.

اردوغان که پس از کودتای نظامی نافرجام در سال ۲۰۱۶ و تغییر قانون اساسی ترکیه، قدرت خود را تثبیت کرده، پیش از مرحله اول انتخابات، حملات خود علیه مخالفان و حتی امریکا را افزایش داد.

این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که ترکیه در ماه‌های اخیر با پیامدهای یک زمین لرزه مرگبار که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰ هزار نفر شد، درگیر بوده است.

همچنین ارزش پول ملی ترکیه در سال‌های اخیر شدیدا افت کرده و تورم نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها