اعلام رسمی نتایج انتخابات ترکیه؛اردوغان با یک پیروزی چشمگیر بار دیگر رئیس جمهور ترکیه شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

شورای عالی انتخابات ترکیه با انتشار نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان را پیروز این رقابت اعلام کرد.

این شورا گفت که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، رجب طیب اردوغان ۵۲.۱۴ درصد آرا و کمال قلیچداراوغلو ۴۷.۸۶ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

بر اساس اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، از ۹۹.۴۳ درصد کل آرای شمارش شده، رجیب طیب اردوغان ۲۷ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۵۸۷ رای و قلیچداراوغلو ۲۵ میلیون و ۲۶۰ هزار و ۱۰۹ رای به دست آورده‌اند.

به این ترتیب، تفاوت آرای این دو، به ۲ میلیون و ۱۵۳ هزار و ۴۷۳ رای ‌می‌رسد.

کمال قلیچداراوغلو به روند انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعتراض کرده و آن را «ناعادلانه» خوانده است. قلیچداراوغلو می‌گوید این «ناعادلانه‌ترین انتخابات سال‌های اخیر» بود.

کمال قلیچداراوغلو از کسانی که به او رای دادند تشکر کرده و گفته که از مشکلات پیش روی ترکیه ناراحت است. او به مردم خود وعده داده که به مبارزات خود ادامه خواهد داد.

در سوی دیگر، رجب طیب اردوغان اعلام کرد که در این انتخابات «برنده تنها ترکیه است.»

او شامگاه روز یکشنبه به میان مردم خود رفت و با ایستادن بر روی یک بس گفت: از تمام مردم تشکر می‌کنم که بار دیگر مسئولیت اداره کشور را برای پنج سال به من دادند.

آقای اردوغان به مردم خود وعده داده که برای ترکیه سخت کار خواهد کرد. او گفته نتایج انتخابات بار دیگر نشان داد که هیچکس نمی‌تواند به دستاوردهای این کشور طمع کند و جوانان ترکیه را به تاریکی بکشاند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها