در اوج تنش‌‌ آبی با ایران، طالبان برای از سرگیری کار بند پاشدان در هرات 'آمادگی گرفته است'

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

مسئولان طالبان در بند پاشدان هرات به افغانستان اینترنشنال می‌گویند این گروه برای از سرگیری کار ساخت‌وساز این بند «آمادگی گرفته است.»

در همین حال سخنگوی والی طالبان در هرات گفت که هزینه بند پاشدان در بودجه سال مالی ۱۴۰۲ گنجانیده شده و «امیدوار است که هنگام توشیح تغییراتی نیاید.»

نثاراحمد الیاس، سخنگوی والی طالبان در هرات افزود که این گروه در خصوص مهار آب‌های افغانستان «از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.»

مسئولان طالبان در بند پاشدان گفتند که کار این بند تاکنون آغاز نشده، اما مهندسان از اوکراین در محل حضور یافته‌اند و پیمانکار این پروژه، دستگاه‌های خود برای آغاز کار آماده کرده‌ است.

این مسئول طالبان افزود که احتمال می‌رود در روزهای آینده کار این پروژه آغاز شود.

طالبان در حالی برای از سرگیری کار بند پاشدان در هرات آمادگی گرفته‌ است که اخیراً تنش‌ها میان این گروه و جمهوری اسلامی ایران بر سر حقابه هلمند شدت گرفته است. به دنبال این تنش‌ها، روز شنبه نیروهای مرزی دو طرف در نیمروز باهم درگیر شدند.

با آنکه درگیری نظامی در میانه تنش‌های آبی اتفاق افتاد، اما هنوز به طور دقیق مشخص نیست که عامل اصلی درگیری مرزی چه بوده است.

از سویی هم ملا برادر، معاون رئيس‌الوزرای طالبان روز شنبه هفته پیش، کار ساخت تونل‌های بند بخش‌آباد در ولایت فراه را افتتاح کرد. این اقدام تنها دو روز پس از هشدار رئیس‌جمهور ایران درباره تامین حقابه هلمند افتتاح شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، به طالبان «اخطار» داده که حقابه مردم سیستان و بلوچستان را تامین کنند و گرنه از عواقبت آن «گلایه نداشته باشند.»

در اوج تنش‌های لفظی، روز شنبه گزارش درگیری مرزی میان جنگجویان طالبان و مرزبانان ایرانی منتشر شد.

منابع رسمی دولت ایران تایید کردند که دستکم دو مرزبان این کشور در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند. سخنگوی وزارت داخله طالبان هم تایید کرد که یک نیروی مرزی این گروه در درگیری‌ه کشته شده است.

درگیری بین جنگجویان طالبان و مرزبانان ایرانی برای چند ساعت طول کشید. طبق گزارش‌ها، دو طرف در این درگیری از سلاح‌های سنگین استفاده کرده‌اند.

بند پاشدان در بیست کیلومتری شرق شهر هرات، در ولسوالی کرخ موقعیت دارد. این بند ظرفیت آبیاری ۱۳ هکتار زمین زراعتی و تولید دو میگاوات برق را دارد.

بند پاشدان، پس از بند سلما دومین بند بزرگ در ولایت هرات است. کار بند پاشدان در سال ۱۳۹۰ آغاز شد، اما به دلایل مختلف متوقف شد. حکومت سابق در ماه قوس سال ۱۳۹۷ اعلام کرد که کار ساخت این بند از سر گرفته شده، اما با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان بار دیگر این روند متوقف شد.

براساس گزارش‌ رسانه‌ها طالبان در زمان نظام جمهوری بارها برای ایجاد اختلال در روند کار بند پاشدان تلاش کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها