طالبان هیئتی را برای نظارت بر کارها و استخدام در سازمان‌های غیردولتی در هرات تعیین کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

به رغم انتقادها از دخالت طالبان در کار سازمان‌های غیردولتی، ریاست اقتصاد در هرات چهارشنبه گفت هیئتی را برای «ایجاد شفافیت» در کار این سازمان‌ها گماشته است.

این هئیت ۴ نفری بر «استخدام کارمندان موسسات، تطبیق پروژه‌ها و توزیع کمک‌ها» نظارت خواهد کرد.

عبدالقدیر ناصر، رئیس اقتصاد طالبان در هرات به خبرگزاری باختر گفت: «این اداره در تلاش است تا موسسات به گونه شفاف در هرات فعالیت کنند و این کمیته با حضور یک نماینده دایمی از دفتر والی و ۳ نماینده از ریاست اقتصاد هرات، به فعالیت خود آغاز کرد.»

ناصر گفت که این هیئت از آغاز فعالیت‌ خود ‌«۴۸ موسسه در هرات را غیرقانونی و خلاف اصول نظام» تشخیص داده است. اما، توضیحی در مورد مسدود شدن این سازمان‌ها نداد.

طالبان گفته است که به سازمان‌ها و گروه‌های مستقل در صورتی اجازه فعالیت می‌دهد که کارهای شان «خلاف نظام» طالبان نباشد. این گروه معمولا فعالیت‌های مستقل و انتقادی را خلاف حاکمیت خود تشخیص داده و جلو شان را گرفته است.

این نخستین بار است که در دو دهه گذشته فعالیت موسسات غیردولتی که نهادهای خصوصی اند، تحت نظارت یک کمیته دایمی دولتی در افغانستان قرار می‌گیرد.

ریاست اقتصاد طالبان توضیح نداده است که آیا موسسات کمک‌رسانی بین‌المللی در هرات نیز شامل نظارت این کمیته است یا نه.

وزارت خارجه امریکا اخیراً طالبان را متهم کرد که در کار سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی در افغانستان دخالت کرده و تلاش کرده که از پروژه‌های این سازمان‌ها به نفع خود استفاده کند.

این وزارت گفت که دخالت طالبان باعث توقف چند پروژه امدادی که توسط امریکا تمویل می‌شد، در ولایت‌های غور و غزنی گردید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها